Tömegével ugrottak ki a Dunából a halak, a jelenségről videó is készült
A leglátványosabb pillanatokban több száz példány is látható volt a víz felett.
Elképesztő jelenséget vettek videóra a hétvége folyamán a Tassi-zsilipnél: rengeteg busa gyűlt össze, majd tömegével elkezdtek kiugrálni a vízből. „A planktonban gazdag vízre, ami folyik át a Ráckevei-Soroksári Dunából, össze szoktak gyűli a busák, ilyenkor nyáron rengeteg van belőlük” – mondta Urfi Tamás, a Horgász Egyesületek Fejér Megyei Szövetségének ügyvezetője.
Az inváziós busa táplálkozásával okozza a legnagyobb problémát, hiszen planktonevő. A plankton pedig az ikrából kikelő őshonos halivadékok táplálékforrása – írja a Pecaverzum. Hogy miért ugrálnak ki a halak, arra pontos magyarázat nincs. A Magyar Haltani Társaság szerint a jelenségnek többféle oka van, melyek közül az egyik az élősködők által okozott kellemetlenség vagy fájdalom is lehet.
Emellett azonban ott van a repülő táplálék utáni vágy (pl. repülő tiszavirág), a ragadozó elől menekülés (küszök a balin elől), a vízből kiugró préda követése (balin a küsz után), ijedtség (a busák ugrálása a berregő motorcsónak közelében), de a fiatal halak nagy mozgásigénye is eredményezhet ilyet, mert számukra ez játékot, tapasztalatszerzést jelent.
Korábban azt is megírtuk, hogy medúzák jelentek meg egy népszerű magyar strand vizében, amelyről videó is készült. A beszámoló szerint az állatok a Dunában, Fadd-Dombori strandján tűntek fel, illetve fontos hozzátenni azt is, hogy a Craspedacusta sowerbii nem veszélyes, mikroszkopikus méretű csalánsejtjei vannak.