Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Nem bíznak a kormányban, ezért nem veszik fel a vakcinát: jelenleg megtelnek a halottasházaik

Az alacsony közbizalom miatt Románia 34 százalékos, Bulgária pedig mindössze 23 százalékos átoltottsággal rendelkezik.

...svg content...Fotó: EPA/Róbert Ghement
Európa
Author image

Nagy Noel

Szerkesztő

Az Európai Unió legnagyobb napi koronavírus-halálozásait regisztrálják Bulgáriában és Romániában, ami többek között a babonákra, a félretájékoztatásra és a kormánnyal kapcsolatos megrögzött bizalmatlanságra vezethető vissza.

Catalin Cirstoiu, a bukaresti egyetemi sürgősségi kórház igazgatója közölte, hogy Romániában „napi szinten hal ki egy falu” a koronavírus miatt, a halottasházak teljesen megteltek a koronavírus áldozataival – idézte a The Guardian. Soron kívül Változékony idő vár ránk pénteken, havas esőre is van kilátás

„Mi lesz itt egy hét vagy egy hónap múlva? Nagyobb falu? Esetleg város? Hol fog megállni?” – tette fel a kérdést Cirstoiu, aki szerint a problémát elsősorban a lakosság hozzáállása okozza, hogy nem veszik fel a vakcinát.

Bulgáriában szintén hasonló a helyzet, mert ugyan kezd lassulni a fertőzöttek számának növekedése, a héten a járvány kitörése óta a legnagyobb halálozást regisztrálták az országban. Hozzávetőlegesen: az egymillió főre levetített hétnapos átlag 22.8 halott volt Bulgáriában, 3.1 az egész unióban.

Annak ellenére, hogy meglehetősen jól állnak készletileg, Bulgária mindössze a lakosság 23 százalékát, Románia pedig a lakosság 34 százalékát oltotta át, ahhoz képest, hogy az uniós átlag jelenleg 65.2 százalék, egyes országokban pedig már 80 százalék felett jár.

A lakosság átoltottsága jól mutatja a nyugat-kelet ellentétet Európán belül, ugyanis azon országokban, ahol nagyobb a szegénység, alulfejlettség és az egészségügyi rendszer fejlettsége, ott alacsony az átoltottság – ez főként Európa hajdani kommunista országaira igaz, amely egyáltalán nem bízik a kormányában.

A kormányok kampányaiban már nem bíznak a kelet-európaiak és az olyan, egy fokkal jobban bízott emberek, mint a háziorvos vagy akár a pap, sem tud eredményt elérni. Néhány esetben pedig még a kormány és az egyház is álhíreket terjesztett, ami nem segítette a folyamatot.

Romániában és Bulgáriában azonban nem más a helyzet, mint a legtöbb helyen: az intenzív osztályon lévők és a halálos áldozatok is javarészt az oltatlanok közül kerülnek ki, egyes kórházakban 90 százalék feletti az arányuk.