Egymás után áznak be a 3-as metró nemrég felújított állomásai
Mint kiderült, a rekonstrukció során csak az akkor látható vizesedést javították.
Az elmúlt időszak kitartó esőzése és havazása nyomán a 3-as metró több megállójánál is tócsákban áll a víz és látványos vízfolyások alakultak ki: mindez a Corvin-negyed, a Határ út, a Kőbánya-Kispest, a Deák Ferenc téri, a Forgách és a Pöttyös utcai állomásokat is érinti. A Metróért Egyesület szerint ez a metró üzemeknél nem ritkaság.
Ám jelen eset azért is érdekes, mert nemrég fejeződött be a vonal több mint öt évig tartó, 217,5 milliárd forintba kerülő felújítása, az utolsó állomást májusban adták át. A metróvonalak üzemeltetését végző BKV Zrt. nem tagadta a sorozatos beázásokat, a Népszavának küldött válaszukból pedig több dolog is kiderült.
Például az, hogy a „talajvizek és egyéb csurgalékvizek sajátossága, hogy meghatározhatatlanul mozognak a talajszerkezetben, így ha egy adott vizesedési hibahelyen elvégezzük a vízelzárást, egy közeli helyen újra megjelenhet a vizesedés”. Illetve arra is kitértek, hogy a felújítási projekt keretében „a felújítási időszak közben már aktív, látható vizesedések vízzárása történt meg”.
Vagyis csak ott szigeteltek, ahol már látható volt a beázás. Márpedig – tették hozzá – „a metró föld alatti épületszerkezetei 30-50 évesek, így a talajvizek és egyéb csurgalékvizek teljes kizárása csak egy teljesen új épületszerkezet (és vízszigetelés) kialakításával lenne lehetséges”. A teljes rekonstrukcióba ez tehát nem fért bele.
De a BKV megnyugtatásul hozzátette, hogy az „M3 metróvonal üzemeltetője a felújítás előtt is és a felújítást követően is felkészült a várható vizesedések mielőbbi elhárítására”. Végül megjegyezték: „A metrófelújítás műszaki tartalmának meghatározása és kivitelezése az érvényes építésügyi szabványokban és előírásokban elrendelt követelmények maximális betartása mellett történt, azonban a napjainkban egyre hatványozottabban előforduló extrém időjárási körülmények (például: rövid időn belül lezúduló extrém mennyiségű csapadék) kiszámíthatatlan káros hatásai ellen rendkívül nehéz a hatékony védekezés”.