Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

A mesterséges intelligencián bukhat el A brutalista Oscar-díja?

Az Oscar-díjak kiosztása előtt néhány nappal heves vita alakult ki az egyik legnagyobb esélyesnek tartott film, A Brutalista körül, miután a film vágója elismerte, hogy mesterséges intelligenciát használtak a szereplők magyar akcentusának finomítására.

...svg content...Fotó: A japán Takahasi Maszaki a legjobb látványeffektus díjával a 96. Oscar-gálán a Los Angeles-i Dolby Színházban 2024. március 10-én. A legjobb látványeffektusért járó Oscar-díját a Godzilla Minus One címû filmnek ítélték. MTI/EPA/Allison Dinner
Észak-Amerika

Takács Petra

Szerkesztő
TÉMÁK

Brady Corbet rendező második világháború utáni történelmi drámája, melyben Adrien Brody és Felicity Jones alakítják a főszerepeket, egy magyar építész amerikai újrakezdését meséli el. A film, amely nemrég több Golden Globe-díjat is bezsebelt – köztük a legjobb drámai film kategóriában -, most újra a figyelem középpontjába került.

Red Shark News technológiai magazinnak adott interjúban Jancsó Dávid, a film vágója ugyanis felfedte, hogy az ukrán Respeecher szoftver segítségével finomították a főszereplők magyar nyelvű megszólalásait. „Magyar anyanyelvűként tudom, hogy ez az egyik legnehezebben elsajátítható kiejtésű nyelv”, nyilatkozta Jancsó a magazinnak, hozzátéve, „A színészek kiváló munkát végeztek, de szerettük volna olyan tökéletesre csiszolni, hogy még a helyiek se vegyenek észre különbséget.”

Corbet közleményben reagált az ezzel kapcsolatban felmerült aggályokra, és elmondta, a Respeecher innovatív technológiáját kizárólag a magyar nyelvű párbeszédek szerkesztésénél alkalmazták, specifikusan bizonyos magánhangzók és betűk pontosítására. A rendező azt is hozzátette, hogy a színészek hónapokig dolgoztak nyelvi coach-csal az akcentusuk tökéletesítésén.

MI a filmiparban

Ennél egy fokkal problémásabb lehet, hogy Jancsó azt is elismerte az interjúban, hogy az MI-t egy filmvégi jelenethez is felhasználták, ahol építészeti rajzokat és egy kész épületet készítettetek vele Brody karakterének stílusában, ami többek szerint etikátlan húzás volt, ráadásul furán is veszi ki magát, hiszen a főszereplő éppen egy építész.

A mesterséges intelligencia használata nem példa nélküli Hollywoodban. Az Emilia Perez című, szintén Golden Globe-díjas film alkotói is együttműködtek a Respeecherrel, noha esetükben a pontos felhasználási mód nem ismert. A technológia alkalmazása ugyanakkor különösen érzékeny témává vált a közelmúltbéli írói és színészsztrájkok után, amikor az MI-vel szembeni védelem központi követelésként jelent meg.

Rákosrendező: Az MNV és Nagy Márton szerint sem tud élni a főváros az elővásárlási jogával

Rákosrendező: Az MNV és Nagy Márton szerint sem tud élni a főváros az elővásárlási jogával

A Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. jogi álláspontja szerint a főváros nem élhet elővásárlási jogával a Rákosrendező területének megvásárlásában, mivel az ingatlan csak az Egyesült Arab Emírségek által kijelölt vevőnek értékesíthető.