Brutális mértékben visszaesett az élelmiszerforgalom Magyarországon
A KSH legfrissebb adatai lesújtó képet festenek az aktuális magyarországi helyzetről: legutóbb 2009-2010-ben lehetett látni ilyen elkeserítő adatokat.
A KSH legfrissebb jelentése szerint az elmúlt időszakban megtorpant a kiskereskedelmi forgalom korábban növekvő tendenciája, hiszen már hónapok óta stagnál, ami többek között annak is köszönhető, hogy a dolgozók reálbére durván visszaesett.
2022. novemberében az előző év azonos időszakához képest, naptárhatástól megtisztítva:
- az országos kiskereskedelem forgalmának volumene 0,6%-kal nőtt;
- ám az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelemben a forgalom volumene 6,7%-kal csökkent;
- az élelmiszer-kiskereskedelem 76%-át adó élelmiszer jellegű vegyes üzletek értékesítési volumene 8,6; az élelmiszer-, ital-, dohányáru-szaküzleteké 0,8%-kal zsugorodott.
A nem élelmiszer-kiskereskedelem forgalmának volumene összességében 2,3%-kal csökkent: az eladások volumene a textil-, ruházati és lábbeliüzletekben 13, a használtcikk-üzletekben 8,6, a könyv-, számítástechnika-, egyébiparcikk-üzletekben 4,1%-kal nőtt, az iparcikk jellegű vegyes üzletekben nem változott, míg a bútor-, műszakicikk-üzletekben 3,0, a gyógyszer-, gyógyászatitermék-, illatszerüzletekben pedig 5,1%-kal csökkent.
Az árucikkek széles körére kiterjedő, a kiskereskedelmi forgalomból 10%-kal részesedő csomagküldő és internetes kiskereskedelem volumene 9,8%-kal csökkent. Az üzemanyagtöltő állomások forgalmának volumene 27,7%-kal nagyobb volt. A kiskereskedelmi adatokba nem tartozó gépjármű- és járműalkatrész-üzletek eladásai 6,5%-kal csökkentek.
Nincs még egy olyan ország, ahol ilyen mértékben drágult az élelmiszer
Van, amiben Magyarország az első helyen van: nincs még egy olyan ország, ahol ilyen brutális mértékben emelkedtek volna az élelmiszerárak. Az adatokból is látszik, hogy kizárólag az üzemanyagfogyasztás húzta felfelé a kiskereskedelmet, ez pedig csak a hatósági áraknak tudható be.
Miután azonban eltörölték az üzemanyagokra vonatkozó ársapkát, a benzinfogyasztás is visszaesőben van, ám ez össze sem hasonlítható azzal, hogy az élelmiszervásárlás milyen rapid hanyatlásban van Magyarországon. Ezen persze az sem segít, hogy a keresetek reálértéke hónapról hónapra csökken, miközben az élelmiszerinfláció novemberben 22,5 százalékkal, vagyis duplájával emelkedett.