Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Brüsszel új terven dolgozik az orosz gázszerződések megszüntetésére

Brüsszel új terven dolgozik az orosz gázszerződések megszüntetésére

Brüsszel új terven dolgozik az orosz gázszerződések megszüntetésére
Fotó: Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke (b) és Maros Sefcovic, a bizottság kereskedelemért, gazdasági biztonságért, intézményközi kapcsolatokért és átláthatóságért felelős szlovák tagja az Európai Parlament (EP) strasbourgi plenáris ülésén 2025. április 1-jén. Az uniós törvényhozás március 31. és április 3. között ülésezik franciaországi székhelyén. MTI/EPA/Ronald Wittek

Az a cél, hogy 2027-ig teljesen megszűnjön az EU orosz fosszilisenergia-függősége.

Az Európai Bizottság jogi megoldásokat keres arra, hogyan léphetnének ki az uniós vállalatok hosszú távú orosz gázszerződéseikből anélkül, hogy ezért büntető jellegű következményeket szenvednének el. A cél, hogy 2027-ig teljesen megszűnjön az EU orosz fosszilisenergia-függősége, és ehhez a „vis maior” jogi klauzula alkalmazása lehet a kulcs.

Noha a vezetékes orosz gáz részesedése 11 százalékra csökkent, az LNG-import 60 százalékkal nőtt az elmúlt években, és egyes tagállamok – köztük Magyarország és Szlovákia – továbbra is jelentős mértékben támaszkodnak az orosz gázhálózatra.

Az pedig jogi nehézséget jelent, hogy a legtöbb gázszerződés egyedi, zárt rendszerű, így a háborús helyzet önmagában nem minden esetben ad elegendő alapot a szerződésbontáshoz. A Financial Times jelentése szerint a Bizottság ugyan lehetővé teszi az LNG-szállítók infrastruktúrához való hozzáférésének blokkolását, ám ez sem nyújt automatikus lehetőséget a szerződések felmondására. Az orosz energiáról való kivonulási terv nyilvánosságra hozatalát eredetileg márciusra tervezték, de ezt magyar és szlovák ellenállás, valamint a geopolitikai helyzet lassította a dolgot.

A brüsszeli Bruegel Intézet vámokat javasol az orosz gázra, mely szerintük egyszerre csökkentené a Kreml bevételeit és elkerülné a teljes tiltás politikai buktatóit. A vámintézkedés ráadásul nem igényelné a tagállamok egyhangú jóváhagyását, elég lenne hozzá a minősített többség.

Az EU és az Egyesült Államok között zajló háttértárgyalások szintén fontosak a stratégiai gázbeszerzési irányok átalakításában. Washington jelenleg az EU legnagyobb LNG-beszállítója, így kiemelt szerepe lehet a jövőbeni energiafüggetlenségi célok elérésében is.