Elkezdődött: az emelkedő árak miatt egyre kevesebbet vásárolnak és esznek a britek
A brit családokat arra figyelmeztették, hogy az olcsó élelmiszerek aranykora az Egyesült Királyságban véget ért, mindez pedig már a bevásárolásokra fordítható összegben is tükröződik.
A Sainsbury’s korábbi vezetője, Justin King szerint a fogyasztóknak nehéz döntéseket kell meghozniuk a pénztárcájukat illetően, mivel az ukrajnai háború okozta pénzügyi sokk miatt az áruházak polcain érezhetően felmentek az árak, ráadásul mindez tovább gyűrűzhet, ugyanis a Bank of England számításai szerint az árak több mint 10%-kal emelkednek még ebben az évben, ami 1982 óta a legmagasabb érték.
Az áremelkedések pedig jelentős változtatásokra kényszerítették az embereket, a Nemzeti Statisztikai Hivatal által május 13-án közzétett legfrissebb közvélemény-kutatás és társadalmi trendek felmérése szerint ugyanis a felnőttek kétötöde kevesebb élelmiszert vásárol – ez az arány kétszerese az év elején mért értéknek.
Eközben Nagy-Britannia legnagyobb köztisztviselői szakszervezete arra figyelmeztetett, hogy Boris Johnson miniszterelnök 91 ezer kormányzati álláshely leépítésére irányuló lépése sztrájkot válthat ki.
A közszolgálati állások egyötödének leépítésére irányuló terv a kormányzatban is idegességet és pánikot keltett. A tervek szerint Johnson a jövő hónapban kéri fel a kabinetet, hogy találjon ki valamilyen megoldást arra, hogy a köztisztviselők számát három éven belül a Brexit előtti szintre csökkentsék. Állítása szerint a létszámleépítésre a megélhetési költségek válságának kezelése érdekében van szükség.
Mark Servotka, a mintegy 180 ezer közszférában dolgozót képviselő brit közszolgálati szakszervezet főtitkára arra figyelmeztetett, hogy a köztisztviselők elérkeztek egy olyan fordulóponthoz, amely után akár országos sztrájk is életbe léphet.