Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Még három évig szükség lehet a korlátozásokra?

Nagy-Britannia egyik vezető egészségügyi szakértője szerint akár 2024-ig szükségesek lehetnek a koronavírus miatti korlátozások, hacsak nem lesznek igazságosan elosztva a vakcinák világszerte.

Külföld
Author image

Kolláth Benjámin

Szerkesztő

Dr. Clare Wenham, a Londoni Közgazdaságtani Egyetem egészségügyi részlegének professzora szerint kulcsfontosságú a járvány megállítása szempontjából, hogy a koronavírus elleni vakcina a világ összes országa között egyenlően legyen elosztva. A Sky Newsnak nyilatkozott:

„A jelenlegi adatok szerint 2023-2024 körül kaphatja meg a világon mindenki a koronavírus elleni oltást, ez pedig nagyon hosszú idő. Ha egyes területeken most kezdjük el a terjesztését, hamarabb visszatérhetünk a normális kerékvágásba. Ennek a járványnak csak akkor lesz vége, ha a világon mindenhol vége lesz.” Soron kívül Változékony idő vár ránk pénteken, havas esőre is van kilátás

A nyilatkozatot azután tette a szakértő, hogy a WHO arra kérte a brit kormányt, szüneteltesse saját oltási kampányát a veszélyeztetett rétegek beoltását követően, hogy egyenlőbb legyen a vakcinák elosztása globálisan. Míg Nagy-Britannia Izrael és az Egyesült Arab Emírségek mellett a legmagasabb átoltottsági arányt érte el, sok szegényebb országban még el se kezdődött az immunizáció,

Boris Johnson miniszterelnök őszig minden felnőttkorú britnek be szeretne adatni legalább egy dózist, míg a WHO szerint világszerte legalább kétmilliárd dózisnyi oltóanyagot kellene igazságosan elosztani 2021. végéig. A WHO szóvivője, Margaret Harris annyit üzent a briteknek, hogy a vakcinák szegényebb országokba való eljuttatása „erkölcsileg helyes dolog” lenne.

Harris a BBC Breakfast című műsorának nyilatkozva mondta el, minden országtól azt szeretnék elérni, hogy a veszélyeztetett csoportok beoltása után segítsenek a globális disztribúcióban, hozzátéve, hogy az erkölcsi helyesség mellett ennek gazdasági előnyei is lennének.

A WHO szakértői szerint a vakcinanacionalizmussal, azaz az oltóanyagok saját maguknak való megtartásával a fejlett országok 4,5 billió dollárnyi bevételtől esnek el és ez 9,2 billiós dolláros lyukat üt a világgazdaságban. Wenham szerint még ha sikerül is még idén beoltatnia mindenkit a briteknek, a határokon átlépők karanténját így sem tudják megszüntetni, amíg a világ többi része fel nem zárkózik, ami roppant káros hatással van a turizmusra.

Szijjártó Péter is nagyon aggódik: azonnal békét kell kötni

Szijjártó Péter magyar külügyminiszter szerint annyira súlyos már a helyzet Ukrajnában, hogy azonnal békét kell kötni.