Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Brit kutatók szerint a koronavírus-járvány tavaly szeptemberben kezdődhetett Dél-Kínában

A Cambridge-i Egyetem legújabb tanulmánya szerint nem Vuhan volt a pandémia bölcsője.

Külföld
Author image

Kulcsár Péter

Szerkesztő

Április 8-án jelent meg az egyetem legújabb publikációja a Nemzeti Tudományos Akadémia (PNAS) folyóiratának hasábjain, amelyben a következőket írták:

„A vírus a végső, embert is fertőző mutációja hónapokkal ezelőtt jöhetett létre, azonban sokáig csak denevérek vagy más állatok testében lappangott anélkül, hogy fertőzőképes lett volna.” Soron kívül Orbán Viktor mélységesen elítéli Magyar Péter szavait

A kutatást vezető Peter Forster genetikus hozzátette, hogy az embereket szeptember 13-a és december 7-e között kezdhette el támadni a kórokozó.

A koronavírus-törzsek különböző genetikai térképét vizsgálták egy ún. filogenetikus hálózati módszerrel. Ez lényegében egy matematikai algoritmus, ami modellezni tudja az organizmusok mozgását a világon figyelembe véve a mutációkat is.

Forster elárulta, hogy legelőször az emberi terjedés filogenetikai hálózatát vizsgálták és érdekes dolgokat fedeztek fel. Rájöttek, hogy a több mint 160 koronavírus-genom közül van három fő változat, amelyeket A, B és C variánsnak neveztek el. Ezek rendkívül fertőzőképesek és úgy vélik, a denevérek lehettek az első hordozói.

„Az A és C típusok Európában és Amerikában terjed el, ezzel szemben a B típus a leggyakoribb Kelet-Ázsiában. Az ősi genomot vizsgálva kimutattuk, hogy ez a B változat az eredeti koronavírus-törzsből mutáció nélkül nem fejlődhetett volna ki, ami miatt az Ázsián kívül élő emberek sokkal immunisabbá váltak a kórokozójával szemben.”

áll a publikációban.

Január 17-ig kelet-ázsiai genomok szinte maradéktalanul a B kategóriába tartoztak, azonban a délkelet-kínai Kunagtung tartományban 11-ből 7 vírustörzs genomja A típusú volt.

„A vizsgált esetek száma alacsony, mivel nagyon kevés genom áll rendelkezésünkre a járvány kitörése korai szakaszából. A kínai holdújév előtt, január 25-e tájékán elég zavaros földrajzi mintákat mutatott a kórokozó”, magyarázta Forster.

Egy újabb, egyelőre még nem hitelesített tanulmányban Forster és kollégái egy sokkal nagyobb, 1 001 koronavírus genomszekvenciát néztek át a világ összes pontjáról, amely segítségével precízebben fel tudják térképezni a vírus terjedési útvonalát. Bár a kutatók még mindig a nulladik pácienst keresik, úgy vélik, hogy a járvány kitörése Vuhantól délre történhetett.

„Ha gyorsan kéne válaszolnom, azt mondanám, hogy Vuhan helyett a koronavírus Dél-Kínából származhat. Biztosra semmit sem vehetünk egészen addig, amíg át nem vizsgáljuk az összes denevért és az egyéb lehetséges hordozó állatfajokat, valamint a kínai kórházakban szeptembertől decemberig megőrzött szövetmintákat. Ez a kutatás segít nekünk megérteni, pontosan hogyan történt a vírus terjedése, ebből pedig tanulhatunk, így a jövő hasonló járványait csírájában fojthatnánk el.”

összegezte Forster.

Az eddigi hivatalos adatok alapján az első koronavírus-fertőzéssel regisztrált beteget november 17-én diagnosztizálták, a vuhani járvány kitörése pedig valamikor december 12-29. között kezdődhetett.

A brit kormány mindeközben sürgeti a kínai hatóságokat:

https://liner.hu/brit-kulugyminiszter-kinanak-felelnie-kell-nehany-koronavirus-jarvanyt-erinto-komoly-kerdesre/

Karácsony azt üzeni a budapestieknek, folyamatosan takarítják az utakat

Nem mindenki elégedett, különösen azok után, hogy számos busz nem indult útnak a havas időjárás miatt.