A brit különleges erők „mentességet” élvezhettek az afganisztáni háborús bűnökkel szemben
Meghökkentő vallomásokat hoztak nyilvánosságra az SAS katonáitól.
Nyilvánosságra hozták hét brit különleges erőknél (SAS) dolgozó katona titkos tanúvallomását, akik az afganisztáni háború során elkövetett gyilkosságokkal kapcsolatos vádakról beszéltek. A vizsgálat azzal foglalkozik, hogy az SAS katonái olyan afgánokat is megöltek-e, akik egyáltalán nem jelentettek veszélyt.
Egy 2011-ben írt e-mail szerint a brit különleges erők jóformán mentességet élveztek, így „megúszhatták a gyilkosságokat”. Egy másik katona arról számolt be, hogy az SAS állítólag „elejtett fegyvereket” helyezett el az áldozatok mellett, hogy azt a látszatot keltsék, mintha azok felfegyverkezve jelentettek volna veszélyt.
Az eldobott fegyvereket a katonák állítólag „Mr Wolf”-nak nevezték – utalva a Ponyvaregény című film egyik karakterére, aki a „problémák eltüntetésével” foglalkozott. Az egyik tanú, N1799 kódnévvel elmondta, az SAS egyes egységeiben „minden harcképes korú férfit megöltek” egy-egy rajtaütés során, függetlenül attól, hogy fegyver volt-e náluk.
Állítása szerint a foglyokat különböző módszerekkel végezték ki, például párnát helyeztek az áldozat fejére, mielőtt agyonlőtték volna őket. Egy másik tanú, N2107 e-mailben kifejezte kétségeit az SAS-műveletekkel kapcsolatban, ahol állítólag fogva tartott gyanúsítottakat engedtek vissza a harctérre, majd később lelőtték őket, amikor „fegyvert fogtak”.
NE HAGYD KI
A különleges erők egyik parancsnoka szerint az egységek közötti rivalizálás és versengés nehezítette az esetek kivizsgálását. A Sky News jelentése szerint a vizsgálatot azután indították, hogy a BBC arról számolt be: az SAS katonái 2010 és 2013 között több mint 50 embert öltek meg gyanús körülmények között Afganisztánban.
A brit védelmi minisztérium korábbi vizsgálatai nem találtak elegendő bizonyítékot vádemelésre, ám a mostani vizsgálat azt is meg kívánja állapítani, hogy a katonai rendőrség megfelelően kezelte-e a háborús bűncselekményekkel kapcsolatos aggályokat, és volt-e próbálkozás az esetek eltussolására.