Egy vizsgálat szerint a brit kabinet tagjainak egyharmadát Izrael-barát csoportok támogatják
A brit kabinet tagjainak egyharmadát – köztük Boris Johnson miniszterelnököt – Izrael vagy Izrael-párti lobbicsoportok támogatták financiálisan – derült ki a Declassified UK vizsgálatából.
Az oknyomozó újságíró honlap feltárta, hogy a megszálló állam milyen különböző módokon udvarolt a kormány tagjainak az évek során, mely tendenciát a múlt hónapban egy magas rangú konzervatív volt miniszter „undorítónak” titulált.
A brit parlamenti képviselőknek számos módon udvaroltak, többek között Izrael-párti csoportok által finanszírozott izraeli utazásokon: Johnson állítólag 2004 novemberében, három évvel azután, hogy bekerült a parlamentbe, ötnapos kiránduláson vett részt a megszálló államban.
Az utat az izraeli kormány és a Izrael Konzervatív Barátai (CFI), egy befolyásos westminsteri lobbicsoport közösen finanszírozta, amely nem hozza nyilvánosságra finanszírozóit, de állítása szerint a konzervatív képviselők 80 százaléka tagja.
A Declassified szerint Johnson csak négy évvel később, 2008-ban jelentette be az utazást a parlamenti érdekeltségi nyilvántartásában, és nem hozta nyilvánosságra az utazás költségeit sem, mely a parlamenti előírások megsértését jelentheti. George Osborne volt kancellár, aki szintén részt vett az utazáson, két héttel a hazatérés után regisztrálta azt.
A kabinet öt másik minisztere – Alok Sharma, Kwasi Kwarteng, Robert Jenrick, Oliver Dowden és Amanda Milling – 2011 és 2016 között fizetett izraeli utakon vettek részt. Kwarteng és Milling állítólag a parlamentbe való belépését követő évben járt ott, míg Dowden még azelőtt, hogy képviselő lett volna.
További két kabinetminiszter, Michael Gove és Priti Patel Washington DC-be utazott, hogy részt vegyen az Amerikai Izraeli Közügyek Bizottsága (AIPAC), az Egyesült Államok vezető izraeli lobbicsoportja által szervezett konferenciákon. Patelt végül 2017-ben Theresa May korábbi konzervatív vezető menesztette, amiért titkos találkozókat tartott Izraellel.
A Johnson által belügyminiszternek kinevezett Patel 2013-ban 2500 fontot (egymillió forint) kapott a Henry Jackson Society (HJS) nevű, Izrael-barát jobboldali szervezettől, hogy küldöttként részt vegyen az AIPAC által szervezett „fórumon”. A kabinet jelenlegi tagjai által tett izraeli utak részleteit a Declassified hosszasan ismertette.
James Cleverly, a Közel-Keletért és Észak-Afrikáért felelős államtitkár egyik útja során elmondta: „Izrael egy csodálatos ország, ehhez kétség sem férhet”. Az elmúlt hónapokban számos csoport, köztük a Human Rights Watch is apartheid államnak bélyegezte Izraelt, amely emberiség elleni bűncselekményeket követett el.
Cleverly a megszálló állam legutóbbi, Gáza elleni agressziója során is támogatta Izraelt:
Cleverly azt is elmondta a parlamentben, hogy az Egyesült Királyság ellenzi az izraeli háborús bűnöket vizsgáló Nemzetközi Büntetőbíróság felállítását.