Boris Johnson: „Nagy-Britannia túl van a járvány csúcsán”
A brit miniszterelnök csütörtöki sajtótájékoztatóján bejelentette, hogy elkezdődhetnek a szigetországban a fokozatos enyhítések, így az élet lassan visszatérhet a régi kerékvágásba.
Johnson a koronavírusból való felépülése után tartott első beszédében kiemelte, a kormány tisztában van a munka nélkül maradt emberek problémáival és a járvány okozta gazdasági válsággal.
„Megerősíthetem, hogy a mai nappal túl vagyunk a pandémia tetőzésén. Egy folyamatosan csökkenő görbe indult be, ezért hosszú távon bizakodóak lehetünk”, mondta a miniszterelnök.
Európában Nagy-Britannia áll a COVID-19 halálozási lista második helyén mintegy 26,8 ezer áldozattal. Ezek a drámai adatok óriási nyomást helyeztek a kormányra, akiket sokat kritizáltak azért, mert túl későn és hanyag módon reagáltak a pandémiára. Más európai országokban már eszközölték a lazításokat, az Egyesült Királyságban még csak most először merült fel ennek az ötlete.
Johnson megvédte a döntéshozókat és az illetékes szervezeteket, mert szerinte a halálozási ráta sokkal magasabb is lehetett volna:
A gazdasági problémákkal kapcsolatban Johnson úgy reagált, hogy jövő héten egy sor opciót fognak közzétenni a nyilvánosság számára, amelyben pontos dátumok és előírások szerepelnek majd, ezeket pedig tudósok hitelesíthetik.
Hozzátette, a következő fázisban a maszkok kötelező használata lehet a terítéken, miután bebizonyosodott, hogy alkalmasak lehetnek a járvány terjedésének lassításában:
A brit kormány korábban azt ígérte, napi 100 ezer koronavírus-tesztet szeretne elvégezni április végéig. A legfrissebb adatok alapján csütörtökön 81 611 mintavételezés történt, ami a múlt heti eredményekhez képest jelentős javulás, azonban még mindig nem optimális.
A miniszterelnök egészségügyi tanácsadója, Chris Whitty úgy gondolja, az áldozatok és a regisztrált fertőzöttek számának növekménye az elmúlt napokban csökkent, így a többi európai országhoz hasonlóan lassan eljön az ideje a szigorítások ésszerű feloldására.
„Nem tudjuk egyelőre, ki győzött és ki veszített. Mindegyik ország másként hozta meg az óvintézkedéseit, így értelmetlen magunkat bárkihez is hasonlítanunk”, összegezte Whitty.
Szerdán Boris Johnson menyasszonnya, Carrie Symonds világra hozta első gyermeküket. A miniszterelnök azonban eltolta a szülői látogatását és csütörtökön a kabinet virtuális találkozóját tartotta meg először.
Leghamarabb május 7-én mutathatják be a kutatók az akcióterveiket az illetékes miniszterelnököknek az enyhítésekkel kapcsolatban.
„Egy átfogó tervet fogunk készíteni jövő héten, amelyben felvázoljuk, hogyan szeretnénk újraindítani a gazdaságot, hogyan tudjuk majd visszaküldeni a gyerekeket az iskolába és az óvodába, valamint hogyan oldjuk meg a munkába való visszatérést”, zárta gondolatait Johnson.
A britek optimizmusával szemben az adatok egészen másról tanúskodnak: