Mariupol kiürítése ismét meghiúsult a bombázások miatt
A városban katasztrofális a helyzet, nincs víz és élelmiszer, egy gyermek pedig meghalt a kiszáradás miatt, a kiürítés azonban ismét nem járt sikerrel.
Az ukrán külügyminisztérium azt közölte, az orosz erők nem tartják be az ideiglenes tűzszünetről szóló megállapodást, és a Mariupol városából induló humanitárius folyosókat veszik célba.
Az ukrán és orosz hatóságok korábban megállapodtak a kiürítési útvonalak megnyitásában, amelyen át a civilek elmenekülhetnek. Mariupolban kétségbeejtővé vált a helyzet az élelmiszer-, víz-, gyógyszer- és áramhiány miatt. Az ukrán elnök korábban arról számolt be, egy gyermek kiszáradás miatt meghalt a városban.
Az Associated Press jelentése szerint nem sokkal azután, hogy az ellátmányt szállító buszok – amelyek visszafelé a civileket vitték volna – elindultak, az ukrán elnöki hivatal közölte, hogy a menekülési útvonal bombázásáról értesült. Egyelőre nem világos, hogy a konvoj eljutott-e Mariupolba, illetve a civilek képesek voltak-e felszállni a buszokra.
A polgármester a BBC-nek tett nyilatkozatában kétségbe vonta a kiürítés sikerét, miután a terület, ahol a civilek gyülekezni próbáltak, folyamatosan tűz alatt állt. Azt is elmondta, egyes utakat elzártak, másokat aláaknáztak. Becslések szerint a 430 ezres lakosság közel fele, 200 ezer ember próbál menekülni a városból.
Az Ukrajnai Egyesített Erők Hadművelete (JFO) is frissítette információit a konvojról. Facebook közleményük szerint a város védői megtisztították az utakat és eltávolították a mérnöki akadályokat, „a megszállok azonban nem engedték ki a gyerekeket, nőket és időseket a városból”.
Dmitro Kuleba ukrán külügyminiszter kijelentette, az orosz erők háborús bűnt követnek el azzal, hogy 300 ezer civilt tartanak fogva az ostromlott Mariupolban.
Az invázió során a két fél már többször megállapodott humanitárius folyosó létrehozásában, Mariupolból azonban még nem sikerült evakuálni az embereket; az ukrán hadsereg az orosz erőket, az orosz fél pedig az ukrán nacionalistákat vádolja a tűzszünet megszegésével.
A városért folytatott harc döntő fontosságú, elfoglalása ugyanis lehetővé tenné Moszkva számára, hogy szárazföldi folyosót hozzon létre a Krím felé, amelyet 2014-ben foglalt el Ukrajnától.
Sky News / CNN