A bliccelők továbbra is tízmilliós plusz bevételt generálnak a társaságoknak
A vonatokon például csak 2023 első felében több mint 13 ezer embert büntettek meg a kalauzok.
Bár a legtöbben szabályosan utaznak a tömegközlekedési járműveken, a bliccelők továbbra is tízmilliós plusz bevételt generálnak a társaságoknak – többek között ez derült ki a Pénzcentrum által megkeresett közlekedési szolgáltatók tájékoztatásából. A Budapesti Közlekedési Központ (BKK) azt nem tudta megmondani, hogy a jegy és bérlet nélkül utazók összesen mennyien lehetnek, ám tapasztalataik szerint az elmúlt három év intézkedései hozzájárultak a számuk visszaszorításához.
Arra viszont fény derült, hogy az idei első félévben közel 13 ezer bizonyított jegy nélküli vasúti utazás történt, míg 2022-ben összesen 19 301 esetben szabtak ki büntetést a jegyvizsgálók a bliccelőknek. Ez 17,5%-kal volt magasabb arány az egy évvel korábbinál, amikor közel 16,5 ezer alkalommal buktak le a jegy nélkül utazók. A MÁV szerint a büntetések többsége menetjegy hiánya miatt keletkezik. A jegy nélkül utazók jellemzően nem trükköznek, egyszerűen kivárják, amíg a jegyvizsgálatnál sorra kerülnek, ahol persze rögtön kiderül a hiányosság.
De a társaság arra is felhívta a figyelmet, hogy a bliccelő utasok menetjegyüket csak emelt összegű pótdíj megfizetése mellett pótolhatják, melynek összege a vonaton 2600, míg utólagosan fizetve 8000 forint. Ha pedig a bliccelő a bírságot nem fizeti meg 30 napon belül, úgy már 12 000 forintos pótdíjat kell fizetnie. A cikkben arra is kitértek, pótdíjazásból idén eddig legkevesebb 33,8 millió forint ütötte a vasúttársaság markát, míg tavaly minimum 50,18 millió, 2021-ben pedig legkevesebb 42,9 millió forint. A portál megjegyezte, feltételezhetően nem mindenkit a legkisebb kiszabható összegre vágtak meg a kalauzok.
A Volánbusz Zrt. közölte, az elmúlt évben 186 ezer járat ellenőrzése során mintegy 12,5 ezer esetben, azaz az ellenőrzések 6,7%-ában szabtak ki pótdíjat az ellenőrök, ami legkevesebb 31,2 millió forint pótdíjbevételhez juttatta a busztársaságot. Hozzátették, a helyközi járatok esetében ritkán fordul elő menetjegy nélkül történő utazás, mivel elsőajtós felszállási rend van érvényben. Az érvényes jegy nélküli utazás jellemzően azon helyi járatokon tapasztalható, ahol nincs bevezetve első ajtós felszállási rend. A pótdíjazások legnagyobb részét az alábbi esetek adják:
- kedvezmény nem megfelelő igénybevétele,
- kedvezményre szóló dokumentumok érvénytelensége,
- a megváltott menetjegy viszonylatán történő túlutazás,
- lejárt bérletszelvénnyel utazás,
- helyi járatokon, kezeletlen menetjeggyel történő utazás.