Biztonságuk érdekében akár amerikai atomfegyvereket is telepítene Japánba a volt kormányfő
Sindzó Abe, Japán volt elnöke arról beszélt egy interjúban, hogy a fokozódó biztonsági helyzet miatt Japánnak el kellene gondolkodnia azon, hogy korábbi megállapodásaikat borítva amerikai atomfegyvereket telepítsenek az országba.
Japán volt miniszterelnöke, Abe Sidnzó vasárnap egy TV-interjúban arról beszélt, az országnak meg kell törnie a tabut és vitát kell indítaniuk a közbeszédben az atomfegyverekről, köztük a NATO „atommegosztás-programjához” hasonló megoldásról Ukrajna orosz megszállásának fényében.
„Japán aláírta az atomsorompó-szerződést és három olyan alapelve is van, ami tiltja az atomfegyverek birtoklását, de nem lehet tabutéma abból, hogyan lehet a világot biztonságban tartani” – mondta Abe.
A Liberális Demokrata Pártban továbbra is befolyásos Abe azt hozta fel példaként, hogy amennyiben a Szovjetunió felbomlása után Ukrajna nem mond le atomfegyvereiről, ma nem kellene orosz megszállástól tartania. Szerinte Kína megerősödése és az észak-koreai nukleáris törekvések is indokolják, hogy „többféle opciót vizsgáljanak”, köztük az atomfegyver-megosztást.
Utóbbi a NATO-ban lehetővé teszi, hogy az Egyesült Államok nukleáris robbanófejeit európai országokban tárolhatja és azok is rendelkezhetnek használatukról, akiknek nincs sajátjuk.
Japánban a II. világháborúban Hirosimára és Nagaszakira épp az USA által ledobott atombombák miatt a témát heves elutasítás övezi, az ország alkotmányában is benne van, hogy az országot az Egyesült Államok „nukleáris esernyője” védi a fenyegetésektől és nem gyárthat, birtokolhat, vagy állomásoztathat atomfegyvert saját területén.
A legújabb közvélemény-kutatások alapján is elutasítóak a japánok a saját nukleáris robbanófejek gyártásával kapcsolatban, Abe azonban azzal érvelt, hogy hosszútávon a teljes leszerelés mellett kitartva az ország lakosai „semmit se vennének észre abból”, ha egy ilyen rendszer lenne Japánban.