Bizonytalan az USA, hogy adjon-e el drónokat Ukrajnának
A Pentagon attól fél, hogy felhasználhatják ellenük a fegyvereket, ha azok orosz kézre kerülnek.
A Biden-kormányzat négy nagyméretű, felfegyverzett drónt adott volna el Ukrajnának, azonban a tervet szüneteltették, mert attól tartanak, hogy a kifinomult megfigyelőberendezések ellenséges kezekbe kerülhetnek.
Az eladással szembeni technikai kifogás a Pentagon Védelmi Technológiai Biztonsági Igazgatóságának mélyrehatóbb felülvizsgálata során merült fel, amelynek feladata, hogy a nagy értékű technológiát megóvja az ellenséges kezektől. Korábban a március óta keringő tervet a Fehér Ház jóváhagyta – állították a Reutersnek meg nem nevezett források.
A drónok exportjával szembeni kifogás azért merült fel, mert a drónokon lévő radar- és megfigyelőberendezések biztonsági kockázatot jelenthetnek az Egyesült Államok számára, ha orosz kézbe kerülnének.
A források szerint ezt a megfontolást az eredeti felülvizsgálat során figyelmen kívül hagyták, de a múlt hét végén a Pentagonban tartott megbeszéléseken felmerült.
A döntést arról, hogy folytatják-e az üzletet, vagy sem, most a Pentagonban magasabb szinten vizsgálják felül, de még nem tudni, hogy mikor határoznak – írja a The Guardian.
Az egyik megoldás az eladás továbbvitelére az lenne, ha a meglévő radar- és érzékelőcsomagot kicserélnék valami kevésbé kifinomultra, de ez hónapokig is eltarthat – mondta az egyik forrás.
Ha a drónok eladásának ügye előrehaladhat, a kongresszusnak lehetősége lenne megakadályozni azt, bár ezt valószínűtlennek tartották.
A General Atomics által gyártott négy Gray Eagle drónt eredetileg az amerikai hadseregnek szánták – mondták a folyamatot ismerő személyek.
A hadsereg költségvetési dokumentumai szerint a Gray Eagle-k egyenként 10 millió dollárba kerülnek.