Bizarr összetevőt találtak a világ legrégebbi borában
Ízre valószínűleg sherry-s lehet, de persze senki nem lelkesedik azért, hogy megkóstolja.
Megvizsgálták a világ legrégebbi, folyékony borát, ami csaknem kétezer éves és Dél-Spanyolországban, Carmonában bukkantak rá még 2019-ben, egy egykoron a településen élő gazdag család sírkamrájában.
A bort egy különleges korsóban találták meg, amiről kiderült, hogy valójában egy urna, a borban pedig emberi maradványokat is találtak. Az Aman nevű férfi hamvait borral keverték el, vélhetően valamiféle rituálé keretei között.
A vizsgálat során elemezték a folyadék kémiai összetételét, és összehasonlították a közeli szőlőkből származó modern borokéval, melyek egyebek között Jerez, Montilla-Moriles és Sanlúcar környékén készítenek.
A tanulmány szerzői elemezték a folyadék kémiai összetételét, és összehasonlították a közeli szőlőkből származó modern borokéval. „A vöröses színű folyadék a jelenlegi jerezi sherryborokéhoz, a Condado de Huelva-i és a a Carmonától nem messze fekvő Montilla-Moriles-i fino borokéhoz hasonlítható” – közölték.
Az is kiderült, hogy eredetileg fehérbor lehetett, ám az idők során elszíneződött a bomlástermékek miatt. A temetési rítus részeként valószínűleg az elhunytak másvilágra történő átsegítése miatt keverték el borral a hamvakat – írja az IFL Science.