Szintet léptek a bionikus végtagok, a tapintás érzetét is képesek reprodukálni
Fejlett agyi stimulációt alkalmaznak, áttörést hozhat a mozgássérültek életében.
Az agy-számítógép interfészek hidat képeznek a beteg agya és a környezete között. Ezen rendszerek segítségével a betegek képesek kontrollálni egy bionikus végtagot is,. A Göteborgi Egyetem professzora, Giacomo Valle most egy olyan eljárást demonstrált, ami minden eddiginél pontosabb érzékelést tett lehetővé.
A professzor szerint új szintre emelték a tapintás érzékelését azoknál a bénulásban szenvedő pácienseknél, akiknél az interfészek behelyezését követően olyan mintázatok alakultak ki az agyukban, melyek az önálló mozgás hiányában is fennmaradnak.
A tudósok különleges módon, apró elektródákkal közvetítették a tapintás érzését a résztvevők agyába. Ez lehetővé tette számukra, hogy pontosan végezzenek el különböző feladatokat, például tárgyakat emeljenek fel, és érzékeljék azok formáját, éleit.
Bár a kutatás áttörő eredményeket hozott, a technológia jelenleg még a klinikai tesztelés fázisában van, így egyelőre csak néhány beteg próbálhatta ki az eszközt – számolt be róla az IFLScience.
A tudósok most azon vannak, hogy minél több mozgássérültet vonjanak be a kísérletsorozatba, így szélesebb körben is tanulmányozhatják a bionikus végtagok és az agyi stimuláció együttműködését.