Bioaktív üveggel elpusztíthatóak akár a legveszélyesebb kórokozók is
A bioaktív üvegnek nevezett antimikrobiális anyag százszor halálosabb a baktériumokra nézve, mint az eddig használt eljárások.
A bioaktív üveg jellemzően egy speciális antibakteriális fém-oxid nanorészecskéiben dúskáló kompozit. Az Aston Egyetem kutatói felfedezték, attól függően, hogy melyik két vegyületet kombinálják, az így kapott anyag valójában sokkal hatékonyabb lehet, mint az egyik oxidot önmagában tartalmazó üveg.
Richard Martin professzor vezetésével a kutatócsoport olyan bioaktív üvegmintákat készített, amelyek önmagukban cinket, rezet vagy kobaltot tartalmaztak, valamint olyanokat, amelyekben a fém-oxidok közül kettő különböző kombinációban volt jelen.
Ezeket a mintákat mindegyiket porrá őrölték, sterilizálták, majd az emberi szervezetre nézve mérgező Escherichia coli és Staphylococcus aureus baktériumok kolóniáihoz, valamint a Candida abicans gomba kultúráihoz adták.
24 óra elteltével a réz és cink, illetve kobalt kombinációját tartalmazó üveg több mint 100-szor hatékonyabbnak bizonyult az E. coli elpusztításában, mint azok a minták, amelyek csak az egyik oxidot tartalmazták.
A kifejezetten rezet cinkkel kombináló üveg hasonlóan hatékony volt az S. aureus kiirtásában, viszont a kobalt és cink kombinációjával készült üveg bizonyult a legjobbnak a gomba elpusztításában.
Gyakorlati haszna a felfedezésnek akkor lehet, ha fertőzés esetén nem hatnak az antibiotikumok, így fém-oxid terápiával lehetne helyettesíteni a kezeléseket, bár azt még nem tudni, emberi alkalmazás során milyen mellékhatások léphetnek fel.