Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Nehéz helyzetbe kerülhetnek a benzinkutak

Teljesen elszabadultak a benzinárak az elmúlt hónapok során, ezért a kormány kényszerű helyzetbe került.

...svg content...Üzemanyagárakat jelzõ totemoszlop Budapesten, a Mészáros utcai Shell benzinkútnál 2020. március 18-án. A benzin literenkénti átlagára 328 forintra, a gázolajé 345 forintra csökkent. MTI/Szigetváry Zsolt
Belföld
Author image

Nagy Noel

Szerkesztő

Döntésük alapján befagyasztották a gázolaj és a 95-ös oktánszámú benzin árát 480 forinton, ennél többet egy kút sem kérhet ezekért. Az erről szóló rendeletből pedig egyértelműen kiderült, hogy nem is enged a kormány kiskapukat.

Különösen a kisvállalkozóknak lesz ez érzékeny pont: vagy bezárnak, mert rendkívül alacsony profitot fognak termelni, amelyből hosszabb távon nem lehet üzemeltetni a kutat, vagy amennyiben magasabb áron kínálják a benzint, komoly bírsággal sújtják őket. Soron kívül Orbán Viktor meghívja Izrael miniszterelnökét, aki ellen elfogatóparancsot adtak ki

Felmerülhet az önkéntes bezárás, valamint a szabályszegés miatt elrendelt bezárás is opcióként, ezen esetekben az Innovációs és Technológiai Minisztérium kijelölhet egy másik, ideiglenes üzemeltetőt a hatósági áras időszakra, amire már jelentkezni is lehet.

Gyurta Tibor ügyvéd az Mfor megkeresésére egyébként elmondta, hogy a kormány jogszerűen járt el az árak befagyasztásánál, ugyanis a veszélyhelyzeti jogszabályok erre felhatalmazzák, így az ármegállapítási törvény hatálya alá tudták helyezni az üzemanyagot.

A köztudomással ellentétben azonban ez miatt technikailag nem 3 hónapig, hanem másfél hónapig lesz csak hatályban az árstop, ugyanis a veszélyhelyzet december 31-ig tart. Ez azt feltételezi, hogy meg fogják minden bizonnyal hosszabbítani a járványügyi veszélyhelyzetet.

Gyurta Tibor az ideiglenes üzemeltetés kapcsán elmondta, hogy ezen esetben gyakorlatilag polgári jogi jogviszony jön létre a régi és az új üzemeltető között, viszont azt a jogszabály nem mondja ki, ennek mi a jogcíme, ami a felelősségi kérdéseknél kulcsjelentőséggel bír.

Az ideiglenes üzemeltető ugyanis jogosult az ingatlant és az eszközöket használni, az árukészletet is értékesítheti, tehát hasonlít a végrehajtási és felszámolási eljárásokra a helyzet. Meglehetősen bizonytalan polgári jogi helyzet állt elő, amitől hatalmas veszteségei is keletkezhetnek a régi üzemeltetőnek.

A jogász ezért azt javasolja, hogy mindenképpen kössön szerződést egymással a régi és az új üzemeltető, valamint jegyzőkönyvezzék a használatra átvett dolgokat. Mint fogalmazott, több fontos kérdés sincs tisztázva ugyanis:

„Mi történik ugyanis, ha valami váratlan esemény következtében kár keletkezik? A rendelet szerint a korábbi üzemeltető viseli az eszközökben beállott olyan kárt, amelynek megtérítésére senkit nem lehet kötelezni, azonban kérdés, mi van akkor, ha az ingatlanban esik kár?”

A helyzet tehát nem egyszerű, mivel a világpiaci áremelkedéseknek messze nincs vége, ami tovább emeli az üzemanyag piaci árát. Ennek pedig az is lehet a következménye, hogy a hatósági árak akár hosszabb ideig is velünk maradhatnak.

Hóhelyzet Magyarországon: egyre több a baleset és a fennakadás

Egyre nagyobb gondot okoz a havazás az országban, sorra jelentik be a különböző baleseteket.

Orbán Viktor meghívja Izrael miniszterelnökét, aki ellen elfogatóparancsot adtak ki

A magyar miniszterelnök megerősítette, Magyarországra hívja Benjámín Netanjáhú izraeli miniszterelnököt, aki ellen nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.