Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Belgium segít finanszírozni az abortuszt azoknak a nőknek, akik nem jutnak hozzá Lengyelországban

A belga kormány finanszírozást nyújt a lengyelországi nők számára, hogy külföldön olyan abortuszhoz juthassanak, amelyet Európa egyik legszigorúbb abortusztörvénye nem engedélyez.

...svg content...Tüntetõk tiltakoznak az abortusz feltételeit szigorító alkotmánybírósági döntés ellen Wroclawban 2020. november 2-án. A lengyel alkotmánybíróság alkotmányellenesnek mondta ki az abortuszt a károsodott vagy fogyatékos embriók esetében. A lengyel nõk csak abban az esetben kérhetik terhességük megszakítását, ha nemi erõszak áldozataiként vagy vérfertõzõ viszonyban termékenyültek meg, vagy a terhesség súlyosan veszélyezteti egészségüket. MTI/PAP/EPA/Maciej Kulczynski
Külföld
Author image

Fazekas Kiara Barbara

Szerkesztő

A lépés Lengyelország és az Európai Unió között az emberi jogokról és a lengyel igazságszolgáltatás függetlenségéről folyó viták közepette történik. A lengyelországi abortuszkorlátozások pontosan e kérdések metszéspontjában helyezkednek el.

A lengyel Alkotmánybíróság 2020 októberében hozott döntése értelmében az abortusz illegális, kivéve vérfertőzés, nemi erőszak vagy az anya életének veszélyeztetése esetén. Konkrétan kimondta, hogy a magzati rendellenességek miatt végzett abortusz alkotmányellenes – ezzel gyakorlatilag betiltotta a Lengyelországban eddig végzett abortuszok mintegy 98 százalékát. A korlátozás támogatói azzal érveltek, hogy részben a Down-szindrómás magzatok abortuszának megakadályozására szolgál. Soron kívül Korlátozottan ugyan, de újraindult a vasúti közlekedés a Déli pályaudvaron

Belgium nemek közötti egyenlőségért felelős államtitkára, Sarah Schlitz kedden bejelentette, hogy nagyjából 12 ezer dollárt adományoz az Abortusz határok nélkül nevű szervezetnek, amely négy ország hat abortuszjogi szervezetének kezdeményezése, és amely segít a lengyelországi nőknek abban, hogy biztonságos abortuszhoz jussanak az országon kívül. Lengyelország az év elején kezdte meg az abortusz majdnem teljes tilalmának bevezetését.

Belgium lépését – amely az első ilyen jellegű intézkedés egy uniós állam részéről Lengyelország szigorított abortuszszabályai miatt – a „biztonságos abortusz nemzetközi napjára“ időzítették. Schlitz a The Washington Postnak elmondta, reméli, hogy más országok is követni fogják a példáját.

„Belgium olyan ország, amely a nők jogainak, a szexuális és kollektív szabadságjogoknak, valamint az LMBTQ+ emberek jogainak kérdésében is előremutató. Ez lehetővé teszi számunkra, hogy utat mutassunk“

– mondta, és a biztonságos abortuszhoz való hozzáférést „alapvető jognak“ nevezte.

Mara Clarke, az Abortuszt Támogató Hálózat alapítója és az Abortusz Határok Nélkül tagja „a szolidaritás valódi tetteként“ üdvözölte a bejelentett adományozást.

Jogvédő csoportok azzal vádolták Lengyelország kormányzó Jog és Igazságosság pártját, amely szorosan kötődik a befolyásos római katolikus egyházhoz, hogy a világjárványt kihasználva keresztül akarta vinni a korlátozást, valamint azzal, hogy a támogatóival tömöríti az Alkotmánybíróságot, az Európai Unió pedig aggodalmát fejezte ki a lengyelországi igazságszolgáltatás függetlenségének csorbulása miatt.

Az októberi abortusz-határozat a kommunizmus több mint három évtizeddel ezelőtti bukása óta a legnagyobb kormányellenes tiltakozó megmozdulást váltotta ki, amikor több tízezer tüntető vonult az utcára. A felmérések szerint a lengyelek többsége ellenzi a változtatást.

Az Európai Parlament törvényhozói elítélték az abortuszkorlátozást, az Európai Unió pedig az alapvető jogok csorbítására figyelmeztetett Lengyelországban. Az Európai Uniónak azonban nincs jogi kontrollja arra vonatkozóan, hogy a tagállamok hogyan szabályozzák az abortuszt.

Fekete-Győr András elvesztette képviselői mandátumát

Hivatalossá vált: Fekete-Győr András elvesztette képviselői mandátumát.