Atommal enyhíti Belgium az energiaválságot
Bejelentette a hétfői nap folyamán a belga kormány, hogy megállapodott a francia Engie nevű vállalattal, hogy tíz évvel meghosszabbítsák két atomreaktoruk üzemidejét 2026 novemberétől kezdődően.
Az elmúlt hónapok során kemény tárgyalások zajlottak a felek között a megállapodás részleteire vonatkozóan, Belgium ugyanis már 2022. márciusában eldöntötte, hogy atommal próbálja enyhíteni az energiaválságát – írja az Euronews.
A belga állam és a francia vállalat végül megállapodott abban, hogy 50-50 százalékos tulajdoni megosztásban közös vállalatot hoznak létre, amelyen keresztül működtetni fogják az atomreaktorokat.
Alexander De Croo, Belgium miniszterelnöke a bejelentésre rendezett brüsszeli sajtótájékoztatón úgy fogalmazott, hogy a megállapodásnak köszönhetően az ország vissza tudja venni a kezébe a saját energiasorsát.
Nem lesz boldog a zöld lobbi
A háború kitörése teljesen a feje tetejére állította az európai energiapolitikát, mivel Oroszország azzal próbálja zsarolni Európát, hogy ne támogassa Ukrajnát a népirtással szemben, hogy számottevően kevesebb gázt küldenek a kontinensre.
Európa így alternatívák után kezdett kutatni, a megújuló energia viszont egyelőre totálisan hatékonytalan ahhoz, hogy kiváltsa az orosz gázt. Néhányan, köztük Németország a legkörnyezetszennyezőbb módszerhez, a szénerőművekhez nyúltak sajnos.
Vannak olyan azonban, akik az atomenergia mellett tették le a voksukat, amely a jelenleg ismert legtisztább energiaforrás. A zöld lobbi évek óta próbálja az atomenergiát is „kicsinálni”, azonban egyelőre túl jó választás többek számára ahhoz, hogy ez ilyen könnyen menjen.
Az Európai Unió ambiciózus kibocsátás-csökkentési céljait egyelőre nem lehet megvalósítani, mivel nem elég hatékony a megújuló energia, így muszáj ezt a kvázi köztes megoldást választani, hogy úgy lehessen függetlenedni a fosszilis energiahordozóktól, hogy közben nem szennyezzük tovább a környezetet.