Néhány magyar alapnak a tavalyi veszélyes piacon is sikerült komoly hozamot elérnie
Bár 2022-ben a részvénypiacok többnyire egy háborús övezethez hasonlítottak, azért így is akadtak olyan alapok, amiknek sikerült szép hozamot elérnie, derül ki egy elemzésből.
Ahogy minden év elején, a Portfolio idén is összegyűjtötte, melyek azok a befektetési alapok, amelyek komoly sikereket értek el, és melyek azok, amelyekkel nagyot lehetett bukni.
A lap elemzését azzal kezdi, hogy piaci kontextusba helyezi az eredményeket: 2022-ben az a háború, az infláció és az energiaválság miatt szinte minden nagyobb részvénypiac negatív mérleggel zárta az évet, ami azt jelenti, hogy nehéz volt az alapoknak lavírozniuk.
Ennek ellenére a lap azt találta, hogy a vizsgált 180 sorozatból 86 tudta pozitívan zárni az évet, a forintalapúakból 109-ből 67, ami jobb, több mint 50%-os arányt jelent. 10% feletti hozamot 22 tudott kitermelni.
A legjobb eredményt a Reverse Max A sorozat érte el a Marketprog Alapkezelőtől, 43%-os hozammal, de ez az utóbbi évek legsikeresebb sorozata is, az elmúlt három évre számolva 21%-os haszonnal működik, köszönhetően például a kötvénykamatok emelkedésének.
A legrosszabb eredményt 2022-ben az Aegon VIG Moneymaxxx A sorozata érte el 19,3%-os csökkenéssel, rajta kívül még ketten veszítettek több mint 10%-ot értékükből, mutat rá a gazdasági szaklap.
Az abszolút hozamú alapok vagyonában bekövetkezett változás vegyesen alakult, a legnagyobb vagyonnal rendelkező OTP Supráé 11%-ot csökkent, míg a mögötte érkező két Hold alap mind nőtt.