A BBC megtiltja a fehéreknek, hogy gyakornoki állásra jelentkezzenek
A BBC megtiltotta a fehéreknek, hogy jelentkezzenek a Springwatch és a The One Show gyakornoki állásra – a pozíciót csak etnikai kisebbségek számára hirdették meg.
A műsorszolgáltató gyakornokot keres a glasgow-i székhelyű tudományos egységébe, de közölték, hogy a produkciós menedzsment asszisztensi pozíciók: „csak fekete, ázsiai és etnikailag sokszínű jelöltek számára nyitottak”. Az elmúlt hónapokban ez már a második pozíció, amelyet a BBC ilyen megszorítással hirdetett meg, miután korábban a bristoli Természettudományi Egységükbe kerestek „etnikai” háttérrel rendelkező gyakornok kutatót.
A mostani hirdetésben az áll, hogy a „sikeres pályázó olyan személy lesz, aki a televíziós iparban szeretne karriert építeni, és bizonyíthatóan érdeklődik a BBC stúdiói iránt”. A hirdetmény a továbbiakban azt írja, hogy a pályázónak „skót nemzeti 5. szintű vagy középfokú végzettséggel kell rendelkeznie”, de nem említi, hogy egyetemi végzettségre is szükség van-e.
Az álláshirdetést a Creative Access tette közzé az interneten, amelynek célja, hogy növelje a kreatív, média- és művészeti iparágakban dolgozó etnikai kisebbségek számát. A 2010-es egyenlőségi törvény értelmében a pozitív diszkrimináció jogellenes, de a „pozitív intézkedések” megengedettek a gyakornoki pozíciók esetében, ahol hiányosságok vannak a képviseletben.
Joe Ventre, az Adófizetők Szövetségének digitális kampánymenedzsere a Mail on Sunday-nak nyilatkozva elmondta: „A BBC főnökeinek nem kellene támogatniuk a faji alapú toborzást az adófizetők pénzéből. Egy ilyen megközelítéssel még inkább aláássák a vállalatba vetett bizalmat, és azt, hogy a műsorszolgáltatási díjfizetők pénzét hogyan használják fel”.
A BBC szóvivője közben így nyilatkozott: „A BBC egy elfogadó szervezet, amely elkötelezetten képviseli és tükrözi minden közönségét. Támogatjuk a Creative Access, egy független szervezet által szervezett programot, amely a kreatív iparágakban a sokszínűség növelésének szenteli működését, és amely az egyenlőségi törvénnyel teljes mértékben összhangban fejlesztő szerepeket biztosít.”
Tim Davie, a BBC főigazgatója korábban már beszélt a sokszínűség hiányáról a vállalat legjobban fizetett munkatársai között, és azt mondta, hogy „még sok a tennivaló” a szakadék megszüntetése érdekében. A Telegraph azt írja, az év elején a BBC tervbe vette, hogy a sokszínűségi és befogadási tervén keresztül több nőt, valamint fekete és etnikai kisebbséghez tartozó munkatársat vesz fel.
A vállalat kötelezettséget vállalt arra, hogy a munkaerő 50 százalékát nők, 20 százalékát feketék és etnikai kisebbségekhez tartozók, 12 százalékát pedig fogyatékkal élők teszik majd ki, és felvázolta a „pályakezdőkbe” történő befektetések tervét. Davie akkor azt mondta: