A Barátság kőolajvezeték az egyik legszigorúbban őrzött európai objektum
Mindez azt jelenti, hogy jóval nehezebb egy esetleges terrortámadás elkövetése is a vezeték ellen.
Európában a szárazföldi kritikus infrastruktúrák a legszigorúbban őrzött objektumok közé tartoznak, így Magyarországon is kiemelt figyelmet fordítanak védelmükre. Kemény János, az NKE Eötvös József Kutatóközpont John Lukacs Intézetének tudományos munkatársa szerint ha valóban tervben volt egy támadás a Barátság kőolajvezeték ellen, azt már a kezdeti szakaszban, a célpont feltérképezése során sikerült meghiúsítani.
Ahogy arról korábban is beszámoltunk, Matús Sutaj Estok szlovák belügyminiszter nemrég arról számolt be, hogy olyan tevékenységekre bukkantak, melyek Szlovákia kritikus infrastruktúrája elleni terrortámadás előkészületeire utalhatnak. A hírszerzési információk szerint egy szervezett csoport Magyarországon is végezhetett terepfelméréseket a Barátság kőolajvezeték környékén.
A szlovák hatóságok őrizetbe vettek két férfit, akiket később szabadlábra helyeztek és kitoloncoltak. Az egyikük magyar állampolgárságú ukrán férfi volt, akinél egy térképet találtak, melyen a kritikus infrastruktúra helyszínei voltak feltüntetve.
Kemény János a Magyar Nemzetnek nyilatkozva rámutatott, hogy bár a belügyminiszter szavai szerint nem zárható ki egy újabb terrorkísérlet lehetősége, a Barátság kőolajvezeték kiemelt védettséget élvez. A vezeték túlnyomórészt a föld alatt húzódik, ami már önmagában is növeli a biztonságot. Időnként ugyan előfordulnak ugyan kisebb sérülések, például mezőgazdasági gépek okozta károk, de ezek gyorsan orvosolhatók, és nem okoznak jelentős fennakadásokat.
A Barátság kőolajvezetékbe beépített automatikus rendszerek azonnal leállítják az olajáramlást, ha sérülés történik, így a károkat könnyen és gyorsan helyre lehet állítani. Kemény szerint a legnagyobb kárt a kompresszorállomások megrongálása okozhatná, ebben az esetben ugyanis egy komolyabb támadás akár több hetes fennakadást is eredményezhetne.