Már a bankkártyákat is elérte a globális chiphiány
Mivel a fizetések jelentős része továbbra is hitelkártyákkal történik, ezért a chiphiány jelentősen árthat a piacuknak.
Gyakran halljuk, hogy a globális chiphiány főként a járműveket, vezérlőpaneleket, grafikus kártyákat, okostelefonokat, számítógépeket, televíziókat és egyéb okoseszközöket gyártó vállalatokat sújtja.
Azért ezek a kategóriák számítanak érintettnek, mivel az elektronikai termékek többsége általában olyan alkatrészekből állnak, amelyek integrált áramkört igényelnek, ám az óriási kereslet miatt kialakult ellátási problémák más ágazatokat is elértek.
A bankkártyák alapvető komponense az úgynevezett EMV chip, amelyet a tranzakciók lebonyolításához használnak. Mivel a globális félvezetőhiány miatt a gyártási folyamatuk problémákba ütközött, így nem tudtak elegendő mennyiségű lapkát a hitelkártyákba szerelni, ez pedig megnehezítette a bankok számára a plasztikok elfogadását.
Az ABI Research kutatóintézet felmérése szerint 2022-ben akár 740 millió hitelkártya kibocsátása maradhat el, melynek következtében fennakadások várhatóak az ügyintézéseknél is, hiszen az ügyfelek hiába fogják kérvényezni az új plasztikokat, a bankok nem tudnak majd belőlük elegendő darabot szolgáltatni.
Félő, hogy a probléma negatív hatással lesz a GDP-re, így az országok gazdaságára, aminek részben az az oka, hogy a kevesebb forgalomban lévő hitelkártya kevesebb vásárlást eredményezhet – egyetlen megoldás a digitális megoldások bevezetése lehet, amelyekhez nem kell kinyomtatott bankkártya, csak egy virtuális térben létező alternatíva.