Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Balaton: jó és rossz hírrel is szolgált a szakember

A Közép-dunántúli Vízügyi Igazgatóság vezetője szerint fokozott figyelmet igényel a vízminőség romlása. A turisztikai szezon kezdetére várható vízszint kapcsán viszont bizakodó előrejelzéssel szolgált.

Balaton: jó és rossz hírrel is szolgált a szakemberFotó: Unsplash
Belföld
Author image

Koós Alexandra

Szerkesztő

A vízügy várakozásai és reményei szerint a Balaton vízállása „rendeződhet” a turisztikai szezonra, a vízminőség pedig a tavalyi évhez hasonlóan, jól alakul. Ám aggasztó tendencia, hogy az elmúlt három évben a tó mindhárom medencéje eutróffá vált (ennek során az állóvizekben feldúsult tápanyag mennyisége miatt a víz algásodik) – derül ki a beszámolóból. A Közép-dunántúli Vízügyi Igazgatóság vezetője, Horváth Angéla szerdán Siófokon tájékoztatta a Balatoni Szövetség elnökségét a tó aktuális állapotáról.

Emlékeztetett, hogy az elmúlt év szélsőséges időjárása jelentősen befolyásolta a tó vízszintjét. 2023 végétől 2024 április közepéig tartó zsilipnyitás során 161 millió köbméter vizet engedtek le, majd a csapadékszegény, forró nyár következtében 40 centiméteres vízszintcsökkenés következett be. Az igazgató úgy folytatta: ha a március hátrelévő része, majd az áprilisi és a májusi időjárás is átlagos lesz, akkor a vízszint elérheti a 117-118 centimétert a turisztikai szezon kezdetére, bár a hivatalos prognózis 114 centiméteres vízállást jelez – szemlézte az Infostart a hirbalaton.hu részletes beszámolóját.

A vízminőséget illetően negatív változás történt: az OECD minősítése szerint 2021-ben a Balaton középső és keleti medencéje még két fokkal jobb besorolást kapott a foszfor és nitrogén tartalma alapján (ami az algásodási hajlam fokmérőjének tekinthető), addig 2024-re eltűnt a jobb vízminőségű medencék előnye, homogénné vált a tó vize. Horváth Angéla szerint mindez fokozott kutatásokat és monitoringozást igényel.

Elmondása alapján a vízügy jövőbeli feladatai között szerepel egyebek mellett a nádasok védelme, szabályozása, valamint az illegális építmények felszámolása, továbbá a horgászatból származó foszforterhelés csökkentése, és egy új Balatoni Intézkedési Terv kidolgozása.


Korábban azt is megírtuk, hogy a zamárdi önkormányzat új hasznosítási terveket vizsgál a Balaton Sound egykori kempingterületére, ami ellen a helyi civil szervezetek ismét fellépnek a túlzott beépítési méretek miatt. Míg ebben a cikkben arra tértünk ki, hogy február közepén olyan hideg volt, hogy megkezdődött a jégképződés a Balatonon.