Balatoni vízszennyezés: kicserélték az eltört csövet, megszűnt a probléma
A szakemberek szerint a vízminőség biztonságos, és az élővilágot sem érte károsodás.
Mint ismert, a nyár végén szennyvíz került a Balatonba, amely miatt Tihanyban egy strandot ideiglenesen le kellett zárni. A tihanyi kutatóintézet vezetője néhány napja azt mondta, a Balatonba jutó szennyvíz forrását sikerült feltárni és megszüntetni, a problémát csőcserével azonnal megszüntetni, de végleges megnyugvást a következő hetek vízminta-elemzéseinek eredménye hozhat az ügyben. A szakember felidézte, hogy Tihany Somosi szabadstrandját a szezon végén kellett bezárni, a vízben található magas számú E. coli (Escherichia coli) miatt.
A baktérium jelenléte ugyanis szennyvíz vagy szennyezett talajvíz megjelenésére utal. Kiemelte: ebben az esetben nem alga okozta a problémát. „Ha az elkövetkezendő hetekben, hónapokban nem oldódik meg a probléma, az a jövő szezonban nagyon kellemetlenül fogja érinteni mind a Tihanyi-félszigetet, mind a füredi részt, sőt az egész keleti medencére hatással lesz” – hívta fel a figyelmet. Az ezzel kapcsolatos további részletekről itt írtunk. Nemrégiben pedig Kötél Balázs, Tihany polgármestere arról beszélt:
Az eset bárhol megtörténhetett volna és ezentúl is bárhol, illetve bármikor megtörténhet, mert a tó körül elavult a közműhálózat, a történtek pedig felhívták a figyelmet a rekonstrukció szükségességére. Egyúttal hangsúlyozta: az önkormányzat gyorsan reagált, s már a kezdetektől fogva mindent megtett azért, hogy tájékozódjon az ügyben és a megoldást keresse, elsődlegesnek tartotta az emberek és a tó biztonságát. Az említett strandot a működtetője lezárta, a szakemberek pedig kicserélték a régóta használaton kívüli ingatlan lévő szennyvízelvezető csövet, ami eltört.
„Információm szerint a munkálatokban illetékes Dunántúli Regionális Vízmű Zrt. szakemberei mindent megtesznek a korszerűsítésért, cseréért” – magyarázta a polgármester, akinek tudomása szerint a történtek nem okoztak betegséget, illetve nem károsították a Balaton élővilágát sem. „A szakemberek folyamatosan figyelik, vizsgálják a víz minőségét és mindent rendben találnak” – tette hozzá a Veszprém Vármegyei Hírportálnak, a veol.hu-nak nyilatkozva.