Megtelt a Balaton, idén már nem telepítenek be több pontyot
Süllőből például 13 395 kg került a tóba, ami több, mint duplája az éves, 6000 kilós telepítési kötelezettségnek.
Az idei utolsó telepítés alkalmával háromnyaras pontyot és egynyaras süllőt helyeztek a Balatonba: pontyból idén összesen 301 337 kilogrammal meghaladták a 300 ezer kilós éves telepítési kötelezettségüket. Süllőből az idén 13 395 kg került a tóba, ami több, mint duplája az éves, 6000 kilós telepítési kötelezettségnek.
Mindez a balatonihal.hu beszámolójából derült ki, amelyet az Infostart szemlézett. Hozzátették, az utolsó idei telepítési napon Balatonlellén, a kikötőben összesen 5640, Keszthelyen, az Akvárium Apartmanházak kikötőjében pedig 4049 kilogramm háromnyaras pontyot engedtek a vízbe. A pontytelepítések után 720 kiló egynyaras süllőt engedtek szabadon Balatonlellén, a kikötőben.
Korábban azt is megírtuk, hogy múlt kedden 111 centiméter volt a Balaton átlagos vízállása a siófoki vízmércéhez viszonyítva, azonban az üzemeltetési szabályzat szerint télen 110 centiméteres az üzemi vízszintmaximum, s az ezt elérő átlagos vízállás esetén (plusz-mínusz 5 százalék) nyitható meg a Sió-zsilip.
Ezáltal úgy tűnt, vízeresztésre is sor kerülhet, ám Siklós Gabriella, az Országos Vízügyi Főigazgatóság szóvivője azt mondta: ez ideális vízállásnak számít, s a hidrológiai jelentések folyamatos figyelése indokolt, de egyéb nem. Emellett felmerült a kérdés, okozhat-e tartós, visszafordíthatatlan elváltozást, ha évekig nem fagy be a Balaton.
Egyrészt mindez megnehezíti a nádvágást, de a téli sportokról is le kell mondanunk már évek óta, továbbá arra is fény derült, hogy ha nem alakul ki jégtakaró, az élőhelyvesztést jelent. A melegebb víz pedig az invazív fajoknak is kedvez, amelyek elszaporodva kiszoríthatják az őshonosakat, ez pedig a biodiverzitás csökkenéséhez vezet.