Ismét bajba került a magyar ingatlanbefektetési piac
Magyarországot is magával ránthatta a Közép- és Kelet-Európában bekövetkezett krízis, amely során 22 százalékkal csökkentek 2021 első félévében az ingatlanbefektetések.
Az eredmény 80 százalékban három államnak tulajdonítható, ebből 53 százalék Lengyelországé, 18 százalék Csehországé és 13 százalék Magyarországé. Szlovákiában, Romániában és Magyarországon folytatódott a növekedés, eközben a beruházások legmeredekebben Bulgáriában és Csehországban estek vissza.
A felmérésben részt vevők úgy látják, hogy a globális járvány a továbbiakban komoly hatással lehet az ingatlanhitelezésre. A helyi makrogazdasági feltételeknél is fontosabb szempont lesz a globális hatás, például annak eldöntésében, hogy milyen típusú ingatlanfejlesztések részesülhetnek finanszírozásban.
A bankok képviselőnek válaszaiból az is kiderül, hogy a fenntarthatóság ugyan gyakran szóba kerül az ingatlanszektor jövőjével foglalkozó iparági eseményeken, mégsem kulcsfontosságú tényező az adott ingatlan finanszírozásának megítélésében.
„A lakáscélú szegmens számos országban – Magyarország kivétel – a legnépszerűbb kategóriává vált, az ipari-logisztikai kategória pedig a második helyre került a KPMG felmérésében részt vevő banki képviselők válaszai alapján. Ennek oka az lehet, hogy a korlátozásoknak köszönhetően lényegesen nőtt az igény az otthoni munkavégzésre, egyúttal csökkent a kereslet a hagyományos irodaterületek iránt” – kommentálta Andrea Sartori, a KPMG ingatlantanácsadási területének kelet-közép-európai vezetője a közleményben az eredményeket.
Dános Pál, a KPMG magyarországi ingatlantanácsadási szolgáltatásának vezetője arra hívta fel a figyelmet, hogy a bankok és a fejlesztők eltérően ítélik meg az ingatlanfejlesztési piac dinamikáját: miközben a megkérdezett magyarországi bankok legszívesebben a logisztikai fejlesztésekhez nyújtanának finanszírozást, addig a megkérdezett hazai ingatlanfejlesztők a lakófejlesztéseket találták a legvonzóbbnak.
A megkérdezett magyarországi bankok 80 százaléka a következő 12-18 hónapban mérsékelt növekedésre számít az egész bankszektor ingatlanfinanszírozási portfóliójában.
A KPMG idei felmérésében a kelet-közép-európai régió 11 országának több mint 40 bankja és hét ország 18 ingatlanfejlesztője vett részt. A könyvvizsgáló online kérdőívek és mélyinterjúk segítségével gyűjtött adatokat 2021 májusában és júniusában.