Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Tovább dúlnak a harcok Bagdadban asz-Szadr hívei és riválisai között

Miután a síita vallási vezető hétfőn kijelentette, visszavonul a politikától, az elmúlt évek leghevesebb összecsapása tört ki az iraki fővárosban.

...svg content...Fotó: Muktada asz-Szadr radikális iraki síita hitszónok hívei betörnek a miniszterelnöki hivatal épületébe Bagdadban 2022. augusztus 29-én. A vallási vezetõ, akinek asz-Szajrún nevû pártszövetsége elsõ helyen végzett a 2021 októberi parlamenti választásokon, ezen a napon bejelentette lemondását. MTI/EPA/Ahmed Dzsalil
Közel-Kelet

Czinder Tímea

Szerkesztő

Már legalább 30 áldozatot követeltek a harcok Irak fővárosában, ahol Muktada asz-Szadr síita vallási vezető hívei és Irán által támogatott ellenfelei, valamint az iraki biztonsági erők feszültek egymásnak.

Bagdad lakosai kedden a megerősített zöldövezet irányából érkező lövések és robbanások zajára ébredtek; ezen a területen kormányzati épületek és külföldi nagykövetségek találhatók. Az iraki hadsereg szerint a milícia harcosai több rakétát is kilőttek a zöld zónára. Soron kívül Változékony idő vár ránk pénteken, havas esőre is van kilátás

Az utcák üresen állnak, mivel a hadsereg hétfő este kijárási tilalmat rendelt el, miután az erőszak elkezdődött. Az Al Jazeera helyszínen tartózkodó munkatársa szerint „a helyzet nagyon feszült”, és felszólították a síita vezetést Najaf városában, hogy avatkozzon be, és vessen véget a konfliktusnak.

Asz-Szadr hívei az iraki kromány székházának otthont adó Köztársasági Palotában, valamint egy ülésen gyűltek össze, ahol a rivális Koordinációs Keretszövetség hívei gyülekeztek, miután a politikai vezető hétfőn kijelenetette, hogy „kivonul a politikából”; asz-Szadr korábban többször is tett már hasonló kijelentést, de később visszalépett.

Az éjszaka leszálltával az elmúlt évek leghevesebb összecsapása tört ki az iraki fővárosban, reggelre pedig a biztonsági erők arról számoltak be, hogy kikényszerítették asz-Szadr híveit a palotából, más források szerint pedig tárgyalások folynak a kormányzati tisztviselők, a szadristák és a Koordinációs Keretszövetség vezetői között.

A szadrista parlamenti tömb vezetője, Haszan al-Atári szerint maga asz-Szadr éhségsztrájkot kezdett, ami addig fog tartani, „ameddig az erőszak és fegyverhasználat véget nem ér”.

Az erőszak az októberi parlamenti választások után, a politikai válság csúcspontján kezdődött, amikor asz-Szadr támogatói a legnagyobb párttá váltak, nem tudtak azonban kormányt alakítani. A politikus júniusban vonta ki tömbjét a parlamentből, amelyet aztán hívei júliusban megrohamoztak, hogy megakadályozzák a képviselőket abban, hogy új miniszterelnököt válasszanak.

A vallási vezető a parlament feloszlatását szorgalmazta, amivel kapcsolatban az iraki legfelsőbb szövetségi bíróságnak kellett volna ítéletet hoznia, az ülést azonban várhatóan elhalasztják, mivel minden állami intézmény zárva van.

Az erőszak mostanra Irak déli és középső területének más részeire is átterjedt, a jelentések szerint pedig több városban is harcok dúlnak, asz-Szadr hívei pedig politikai riválisaik irodáit is megtámadták.