Nagyobb védelmet ad a babának, ha a kismama beoltatja magát, mintha átesne a Covidon
A Massachusettsi Kórházban végzett kutatás alapján erősebb és hosszabban tartó védettséget ad a babának az, ha az anya a terhesség alatt veszi fel a koronavírus-oltást, mint az, ha átesik a fertőzésen.
A The Journal of the American Medical Association (JAMA) szakfolyóiratban megjelent tanulmány alapjául szolgáló kutatásban olyan kismamák vettek részt, akik a terhességük 20-32 hetében voltak, és vagy mRNS-oltást kaptak, vagy pedig koronavírus-fertőzöttek voltak.
Két hónappal később, a beoltott anyáktól született csecsemők 98 százalékánál kimutatható volt az IgG, ami a vérben leggyakrabban előforduló antitest. Majd hat hónapos korban a beoltott anyáktól született csecsemők közül 28-at vizsgáltak meg, ebből 57 százalékuknál még mindig kimutatható volt az IgG a vérben, viszont a fertőzésen átesett anyáktól született babáknál ez az arány csak 8 százalék volt – derül ki a 24.hu cikkéből.
Ez azt jelenti, hogy a kutatók magasabb antitestszintet mértek a beoltott anyáknál és a köldökzsinórvérben is, mint a koronavírus-fertőzöttek esetében, bár az még továbbra sem ismert, hogy mekkora antitestszint kell ahhoz, hogy a babák a koronavírus ellen védettek legyenek.
Viszont az antitestválasz tartóssága azt mutatja, hogy a vakcina felvétele nemcsak az anyák számára nyújt tartós védelmet, hanem a csecsemők számára is, és ez többségük esetében legalább hat hónapos korig fennmarad.
A szerzők emellett felhívták a figyelmet kutatásuk korlátaira is, úgymint a kis vizsgálati csoport, a fertőzött csoport nyomonkövetésének késedelmei, valamint az antitestszint jelentése a klinikai eredményekkel szemben.