Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Azzal fenyegetőznek a leggazdagabbak, hogy elköltöznek Svájcból

Svájcban heves vita bontakozott ki a szupergazdagok örökösödési adójáról, amely jelentős hatással lehet az ország gazdaságára és társadalmára.

...svg content...Fotó: Pexels / Illusztráció
Európa

Szabó Kata

Szerkesztő
TÉMÁK

A javaslat szerint az 50 millió svájci frankot (53 millió eurót) meghaladó örökségek esetén 50 százalékos adót vetnének ki a határérték feletti összegre. A terv komoly ellenállást váltott ki a vagyonos rétegből, akik közül sokan fontolgatják vagyonuk átruházását vagy akár az országból való elköltözést.

A PwC könyvvizsgáló cég júniusi felmérése szerint a potenciálisan érintett vállalkozók kétharmada gondolkodik vagyona megelőző jellegű átruházásán családtagjainak, több mint felük pedig külföldre költözést fontolgat, írja a Forbes. Soron kívül Vonatgázolás történt a hóesésben Kecskemétnél

Svájcban jelenleg nincs szövetségi szintű örökösödési adó, és bár néhány kanton alkalmaz ilyen adót, a házastársak és gyermekek általában mentességet élveznek. A kantonokban az örökösödési adó mértéke maximum 3,5 százalék.

Az ellenzők attól tartanak, hogy az új adó gazdasági károkat okozhat. Stefan Legge, a St. Galleni Egyetem Adó- és Kereskedelempolitikai Tanszékének vezetője a Bloombergnek nyilatkozva elmondta, szerinte a leggazdagabbak nem hajlandóak megfizetni ezt az adót, esetleges elvándorlásuk miatt pedig a kieső bevételeket a többi adófizető terhének növelésével kellene kompenzálni, vagyis az egész tervezet kontraproduktív lehet.

A javaslatot egy fiatal szociáldemokrata szervezet, a Juso terjesztette elő. Mirjam Hostetmann, a Juso elnöke szerint „A leggazdagabbak kihasználták a klímaválságot okozó gazdasági rendszert, ezért a társadalom más tagjainál többet kellene fizetniük a következmények leküzdéséért.” A szervezet 100 ezer aláírást gyűjtött össze a népszavazás kiírásához.

A svájci kormány ellenzi a javaslatot, ám a parlamentnek még tárgyalnia kell róla. A népszavazásra várhatóan körülbelül két év múlva kerülhet sor, vagyis ennyi idő még biztosan van arra, hogy esetleg alternatív megoldásokat találjanak ki.

Hóhelyzet Magyarországon: egyre több a baleset és a fennakadás

Egyre nagyobb gondot okoz a havazás az országban, sorra jelentik be a különböző baleseteket.

Máv: meghibásodott a jegyértékesítési rendszer

A jegyértékesítési rendszer meghibásodása miatt az Elvira jegyváltási felületén, illetve a MÁV mobilalkalmazásában nem működik a jegyvásárlás.