Az olasz maffia ételosztásba kezdett a koronavírus miatt rászoruló lakosoknak
Teljesen letarolta Olaszországot a koronavírus-járvány, mind közegészségügyi, mind gazdasági értelemben, és ahogy arról már korábban is beszámoltunk, az olasz rendőrkapitányság vezetője arra figyelmeztetett, hogy az olasz maffia kihasználhatja ezt a gazdasági nyomást, aminek most láthatjuk az első jelét.
A járvány okozta sokkból még mindig nem tért magához az ország, a helyzetet pedig tovább bonyolíthatja, hogy egy váratlan helyről is érkezett a segítség, ugyanis az olasz maffia ételosztásba kezdett. A jó tett ellenére a szakértők kiemelték, az emberséges cselekedet ellenére kétséges, hogy milyen szándékkal fogtak bele ebbe az akcióba.
Olaszországban a járvány egészségügyi kárai mellett a gazdasági károk egyelőre felmérhetetlenek tűnnek, egész szektorok álltak le ideiglenesen az országban, valamint számtalan embernek nagy gondot jelent a napi megélhetés biztosítása.
Tovább nehezíti a helyzetet, hogy egyes jelentések szerint 3 millió olasz dolgozik az úgynevezett „szürkegazdaságban”, vagyis egyrészt nem bejelentett módon foglalkoztatottak, másrészt „borítékban” kapják a fizetésüket, aminek köszönhetően nem tudnak igénybe venni szociális támogatásokat, ami különösen nagy érvágás ezekben a nehéz időkben.
Ezek közül 1 millió dolgozó Dél-Olaszországban található, ahol a maffiának a legnagyobb a befolyása. The Guardian szerint a szakértők ezért úgy vélik, hogy a maffia azok az emberek után kutat, akik most munka és támogatás nélkül maradtak és így fel tudják venni őket, amit az ételosztáson keresztül valósítanak meg.
Luciana Lamorges olasz belügyminiszter jelezte, hogy a maffia kiaknázhatja saját előnyére a növekvő szegénységet, és ennek köszönhetően új emberek vehet fel a különböző szervezeteibe. Állítólag Nápolyban és Palermóban láttak az elmúlt néhány nap során „maffia-ételosztásokat”, ám egyes értesülések szerint Campaniában, Calabriában, Sziciliában és Pugliában is feltűntek.
Federico Varese, az Oxfordi Egyetem kriminológia professzora úgy véli, a maffiát nem lehet egyszerűen csak bűnszervezetnek nevezni:
Varese hozzáteszi, hogy az ételosztások nem puszta ajándékok, ugyanis a maffia „sosem kedvességből cselekszik”. A professzor úgy véli, ezek amolyan szívességek, amiket egyszer ilyen-olyan módon meg kell hálálni, mondjuk beszállni a drog vagy fegyvercsempészetbe, és árusításba.
A The Guardian megszólaltatta a Catanzarói Nyomozóügyészség maffiaellenes részlegének nyomozóját, Nicola Gratterit is, aki szerint a maffia az adott városukat a saját „hűbérbirtokuknak” tekinti, így azt gondolják, hogy az egész terület az irányításuk alatt áll.
Gratteri megvonta azt az analógiát is, hogy a helyzet rendkívül hasonlít a mexikói El Chapo drogbáró történetére. A drogbáró több tonna kokaint csempészett, és több száz ember meggyilkolt, de mégis imádták az emberek, mert gyógyszert biztosított nekik, vagy épp utakat építetett.
Összességében tehát a szakértők egybehangzó véleménye szerint kétkedve kell fogadni az olasz maffia ilyen szintű jótettét, ugyanis a lakosok most válsághelyzetben vannak. és így mindenki, aki segít rajtuk, hősi rangot kap. Ennek a szívességnek viszont ára lehet, ami a szervezett bűnözést példátlan mértékekre emelheti.