Az MIT mesterséges intelligencia-rendszere tarthatja távol az orvost a koronavírusos betegtől
A mesterséges intelligencia már nagy segítségére volt a társadalomnak a koronavírus-járvány elleni harc során, és erre itt az újabb bizonyíték: egy új eszköz, ami a mesterséges intelligencia segítségével szemmel tudja tartani a koronavírusos betegek tüneteit anélkül, hogy az orvosnak túl sokszor érintkeznie kelljen a beteggel.
A doboz nagyságú műszer vezeték nélküli jeleket továbbít, amelyek az emberi testről lepattanva visszatérnek a rendszerbe, és ezt követően bizonyos algoritmusok elemzése útján fel tudják térképezni, hogy történt-e változás a beteg légzési rátájában, alvási mintáiban, vagy esetleg a mozgásában.
Az MIT Informatikai és Mesterséges Intelligencia Láborjában megalkotott rendszert egyelőre Emeraldnak nevezték el. A kutatók az Emerald megalkotása során eredetileg arra törekedtek, hogy felismerjen és ellenőrizzen különböző krónikus megbetegedéseket, ám a koronavírus okán most erre is fel lehet használni.
Egy bostoni egészségügyi központ volt az egyik legelső megrendelő, akik egy COVID-19 beteg egészségügyi állapotának feltérképezésére, és az abban bekövetkező változások jelzésére kezdték használni. A készülék elküldi az adatokat az orvosnak, aki a saját otthonában ki tudja elemezni azokat. Az algoritmus egyébként kimutatta, hogy javult a beteg légzési rátája és az alvásának minősége, vagyis működőképesnek tűnik a dolog.
Az Emerald elsődleges célja, hogy minimalizálja a közvetlen kontaktust a koronavírus-fertőzött és az egészségügyi dolgozók között, mivel világszerte számos ilyen dolgozó betegedett meg a vírussal. A „telegyógyászat” felé fordulás pedig egy újabb olyan hatás lehet az életünkre, ami a COVID-19 eltűnését követően is megmaradhat.
Eközben egyre csak nő az életüket vesztő egészségügyi dolgozók száma: