Az időjárás vizsgálatával is meg lehet jósolni egy koronavírus-hullámot
Ciprusi kutatókból álló csoport által frissen nyilvánosságra hozott tanulmányban megállapították, hogy a levegő hőmérséklete és páratartalma is fontos szerepet játszhat egy következő koronavírus-hullám pontos előrejelzésében.
Mint a kutatók is írják, a jelenlegi előrejelzési modelleket általában a fertőzési ráták és a felépülési ráták elemzésével működnek, ám ha belevonjuk az időjárási körülményeket, mint a levegő hőmérsékletét és páratartalmát, akkor pontosabb jóslatot kaphatunk, hogy mikor és hol fog bekövetkezni egy újabb járványhullám.
A Nicosiai Egyetem kutatói egy számítógépes modellezési rendszer megalkotásával próbálták vizsgálni, hogyan befolyásolják az egyes időjárási körülmények a vírus viselkedését – idézi a Daily Mail. Ennek az AIR-Index (Légi fertőzési ráta) nevet adták, mely index elsősorban a vírusrészecskék koncentrációját vizsgálja a különböző körülmények között.
A kutatás során rájöttek, hogy két faktor van, amely jelentősen befolyásolja a járvány alakulását: a levegő páratartalma és a levegő hőmérséklete. Ha ezeket a tényezőket hozzászámítjuk az alapvető epidemiológiai mutatókhoz, akkor pontosabb előrejelzéseket kaphatunk. Mint mondták, a magasabb hőmérséklet és alacsonyabb páratartalom a fertőzöttek számának csökkenéséhez vezet.
Az AIR modelljét három nagyváros – Párizs, New York, Rio de Janeiro – 2020 nyári adataira támaszkodva alkalmazták, és az eredmény magáért beszélt: mindhárom nagyváros esetében sikerült pontosan meghatározni, hogy le fog csapni a közeljövőben rájuk a koronavírus-járvány második hulláma.
Az egyik kutató kihangsúlyozta, hogy az epidemiológiai modellezések során innentől kezdve figyelembe kellene venni az AIR-index által felvezetett környezeti hatásokat is, mely a jövőben akár a politikai döntéshozóknak is segíthet a pontosabb járványügyi stratégia megalkotásában, mellyel akár egy teljes lezárást is el lehet kerülni.