Legördült a gyártósorról az első hazai gyártású Lynx KF-41-es harci jármű
A honvédelmi miniszter a magyar hadiipar fejlődéséről és jövőbeli terveiről beszélt a Rheinmetall zalaegerszegi gyárában tartott eseményen.
Szerdán ünnepélyes keretek között mutatták be a Magyar Honvédség első, Magyarországon gyártott Lynx KF-41 típusú gyalogsági harcjárművét Zalaegerszegen. Az eseményen Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter ismertette a hazai hadiipar helyzetét és jövőképét.
A miniszter szerint nagyon fontos a hosszú távú tervezés és fejlesztés a hadiiparban, különös tekintettel a közelmúlt geopolitikai eseményeire. Véleménye szerint Magyarország fokozatosan visszanyeri korábbi pozícióját a nemzetközi hadiipari színtéren.
“Az egykor legendás teljesítményekre képes magyar hadiipart újjá kell építeni, fel kell használni mindazt, amiben jók vagyunk, és a szövetségeseinkkel gyümölcsöző partneri kapcsolatokat kell építeni, hogy megszerezzük azt, amiben hiányt szenvedünk” – fogalmazott a tárcavezető.
A hazai gyártású katonai eszközök
A honvédelmi miniszter hangsúlyozta, hogy a hazai gyártású katonai eszközök, köztük a Gidrán páncélozott harcjárművek és különböző drónok már most is nemzetközi szinten kiemelkedő minőséget képviselnek, emellett bejelentette a várpalotai lőszergyár közeli átadását is.
Szalay-Bobrovniczky kitért a hadiipari fejlesztések gazdasági vonatkozásaira is, melynek kapcsán kiemelte a kutatás-fejlesztési eredmények civil szférában való hasznosításának jelentőségét, valamint a védelmi ipar potenciális szerepét a magyar gazdaság fejlődésében.
A Rheinmetall képviselői is megszólaltak az eseményen. Björn Bernhard, a cég járműrendszerek üzletágának vezérigazgatója bejelentette, hogy a jövőben további harci eszközök gyártását tervezik Zalaegerszegen, beleértve parancsnoki és felvezető járműveket, valamint mentőautókat is.
Paul Walf, a Rheinmetall Hungary vezérigazgatója pedig arról beszélt, hogy a zalaegerszegi üzem Európa egyik legmodernebb gyára, amely fejlesztő és tesztelő kapacitással is rendelkezik. Az üzem éves gyártási kapacitása meghaladja a 100 járművet. Jelenleg több mint 220 alkalmazottat foglalkoztatnak, a következő években pedig további 200 magyar munkavállaló felvételét tervezik.