Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

„Az elmúlt évtizedek legbrutálisabb éhínsége jöhet”

Matt Lowcock, az ENSZ humanitárius projektjeiért felelős vezetője figyelmeztetett, amennyiben nem érkeznek adományok a szervezethez, különösen az öbölbeli szomszédjaiktól, akkor Jemen szakadékba zuhanhat és az elmúlt évtizedek legbrutálisabb éhínsége szakadhat rájuk.

Külföld
Author image

Nagy Noel

Szerkesztő

Lowcock elmondása szerint az öbölbeli országok, különösen Szaúd-Arábia és az Egyesült Arab Emirátus segítségére számít, akik bár 2018-ban és 2019-ben bőkezűen adakoztak, a tavalyi év során rendkívül visszafogták az adományaikat. Hozzátette: ennek következtében jelentősen kellett csökkenteni azon jemeniek számát, akiknek élelmiszersegélyt nyújtanak, havi 14 millióról 9 millióra.

Mint mondta, ez a 4-5 millió fő, aki a csökkentés miatt élelmiszer nélkül marad, éppen az éhhalálhoz vezető „hosszú, lassú, brutális, fájdalmas és könyörtelen” szenvedés kellős közepén vannak – idézte a Time magazin. Lowcock szerint legalább 3.85 milliárd dollárra van szükség, hogy az élelmiszerkatasztrófát sikerüljön elkerülni. Soron kívül Változékony idő vár ránk pénteken, havas esőre is van kilátás

„Ha ezen forrásokhoz nem jutunk hozzá, sokkal több ember fog meghalni, katasztrofális jövőképe lehet az országnak. Kiindulva a jelenlegi állapotokból, hogy már helyenként most is éhínség uralkodik az országban, akkor a közeljövőben az elmúlt évtizedek egyik legbrutálisabb éhínségét láthatjuk világviszonylatban. Rengeteg forog kockán, és azonnali segítség szükséges”

Jemen még 2014-ben süllyedt a közel-keleti viszonylatban is rendkívül pusztítónak számító polgárháborúba, mely egyes szakértők szerint Irán és Szaúd-Arábia proxiháborújának is tekinthető. Az események azzal indultak, hogy az iráni támogatással bíró Houthi lázadók megrohamozták és elfoglalták az ország fővárosát, Sanaa-t és az ország északi részét.

Erre reagálva az egyébként amerikai támogatással is rendelkező, szaúdi vezetésű arab katonai koalíció intervenciót hajtott végre néhány hónappal a Houthi támadást követően, azzal a céllal, hogy sikerül helyreállítani Abed Rabu Manszúr Hádi kormányát és annak hatalmát. A konfliktus azóta sem ért vége, és már legalább 130 000 jemeni vesztette életét, nem mellesleg a világ legsúlyosabb humanitárius katasztrófáját sikerült előidézni.

Lowcock elmondása szerint Joe Biden amerikai elnök legújabb Jemen-politikája segíthet véget vetni az immáron hat éve tartó háborúnak. Biden már bejelentette, hogy visszavonja a koalíciónak nyújtott támogatását, valamint a Houthi lázadók számára is tettek gesztusokat, így megnyílhat a lehetőség a helyzet megoldására.

„Most már szerintem kezdi mindenki megérteni, hogy a humanitárius helyzet a szakadék szélére sodródott, és egy óriási éhínség senkinek nem áll az érdekében”

mondta Lowcock.

Szijjártó Péter is nagyon aggódik: azonnal békét kell kötni

Szijjártó Péter magyar külügyminiszter szerint annyira súlyos már a helyzet Ukrajnában, hogy azonnal békét kell kötni.