Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

ÉLŐ

Clouds
Budapest 21
Dollár
369,14 Ft
Euró
395,50 Ft
Font
468,28 Ft
Bitcoin
61,798 $

Az egészségügyi dolgozók úgy is veszélyben vannak, ha nem érintkeznek koronavírusos beteggel

A New England Journal of Medicine nevű tudományos szaklapban publikált új tanulmány szerint az egészségügyi dolgozók egészsége, és így akár élete akkor is veszélyben van, ha közvetlen módon nem érintkeznek beteggel a COVID-19 járvány során.

Külföld
Author image

Nagy Noel

Szerkesztő

A tanulmány szerzői, akik a kínai Fuzhou-ban található Fujian Orvosi Egyetemi Kórház kutatói, átvizsgálták az ország betegjelentéseinek jelentős részét, és azt találták, hogy 77 262 COVID-19 beteg közül 3387 egészségügyi dolgozó, ami az összes beteglétszám 4.4%-a. Április 3-ig bezárólag közülük 23 ember hunyt el.

Azok az egészségügyi dolgozók, akik életüket vesztették a járvány következtében, pont olyan demográfiákba tartoztak, akiknél nagyobb volt a súlyos megbetegedés kockázata: a 23 főből 11 nyugdíjból visszahívott személy volt, 3 ember kivételével mindenki 50 felett volt, és 5 dolgozónak még korábbi krónikus is betegsége volt, köztük szív és érrendszeri probléma. Soron kívül Pride pikniket tartott David Pressman, több magyar politikus is részt vett az eseményen

Ami ennél meglepőbb, hogy a 23 személyből csak 13 foglalkozott közvetlenül a betegekkel, és közülük is csak 2 foglalkozott a koronavírus-fertőzöttek légúti gyógyításával. Egyikőjüknek sem a fertőző betegségek volt a szakterülete, 8-an voltak műtőorvosok, 1 ápoló, 1 pedig EKG technikus volt.

A kutatók arra az álláspontra helyezkedtek, hogy vélhetően azok, akik megfertőződtek vagy meg is haltak, a járvány korai szakaszában kaphatták el a betegséget, amikor még nem állt rendelkezésre megfelelő védőfelszerelés.

A tanulmány szerint március 31-ig még nem volt ismert, hogy bárki is megbetegedett volna a 4600 egészségügyi dolgozó közül, akik Hupej tartományba, a járvány eredeti kirobbanási helyére rohantak, hogy foglalkozzanak a betegekkel.

A Baylor Gyógyszerészeti Egyetem National School of Tropical Medicine intézetének professzora és dékánja, Dr. Peter Hoetz, aki az orvosok és ápolók haláleseteit „pusztítónak” nevezte, ugyan nem vett részt a tanulmány kidolgozásában, de már a járvány kezdete óta arra figyelmeztet, hogy az egészségügyi dolgozók nagy veszélyben vannak.

„Ezt láttuk 2003-ban a SARS-1 esetén is, ezt láthattunk 2012-ben a MERS megjelenésénél is, és most újra ugyanezt látjuk. Kimondhatjuk, hogy ez a konkrét működési módja a koronavírus járványoknak. Látjuk, hogy elterjedt, és mégse tudtunk semmit se tenni, hogy megvédjük az egészségügyben dolgozókat. Ez szörnyű”.

tette hozzá a professzor.

Az egészségügyi dolgozók mellett semelyik demográfiát nem kíméli a koronavírus, és ez a számokban is mutatja a hatását: a világon már meghaladta a 2 milliót a fertőzöttek száma, akik közül sajnos cikkünk írásának pillanatában 156 345 fő el is hunyt, ám némi vigasz, hogy 583 ezer embernek sikerült felépülnie.