Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Az eddigi chiphiány semmi volt ahhoz képest, ami most jön

Az eddigi chiphiány semmi volt ahhoz képest, ami most jön

Az eddigi chiphiány semmi volt ahhoz képest, ami most jön
Fotó: Unsplash/Brian Kostiuk

Ukrajna ugyanis leállította két legnagyobb neongyárát.

A chipek gyártásához használt neon mintegy 45-54%-a két ukrán cégtől, az Ingas-tól és a Cryoin-tól származik. Az orosz-ukrán háború miatt meghozott lépés még komolyabb áremeléssel és a félvezetőhiány további súlyosbodásával fenyeget.

A Reuters által megkeresett cégek képviselői szerint mindkét vállalat felfüggesztette működését, amit az orosz hadsereg egyre fokozódó támadásaival, valamint a nélkülözhetetlen infrastruktúra megsemmisítésével, illetve nyersanyaghiánnyal indokoltak.

Az invázió előtt az Ingas havonta 15 000-20 000 köbméter neont gyártott tajvani, koreai, kínai, amerikai és németországi partnerek számára, amelynek körülbelül 75%-a a chipiparnak ment, közölte a Reutersszel Nikolay Avdzhy, a vállalat kereskedelmi igazgatója. A cég székhelye ráadásul Mariupolban van, amelyet az orosz erők a háború kezdete óta folyamatos ostrom alatt tartanak.

Az Odesszában található Cryoin, amely havonta nagyjából 10-15 ezer köbméter neont termelt, már február 24-én, a támadások kezdetekor leállította működését, az alkalmazottak biztonságának érdekében – mondta Larisza Bondarenko üzletfejlesztési igazgató, hozzátéve, hogy nem biztos abban, hogy a vállalat hozzá tudna jutni a neongyártáshoz szükséges további nyersanyagokhoz.

A vállalatok ugyan máshol is beindíthatnák a neongyártást, de a felfutás kilenc hónaptól két évig tartana. Ezt már Angelo Zino, a CFRA munkatársa mondta, aki azt is megjegyezte, hogy a cégek részéről kétséges, hogy hajlandóak lennének-e befektetni a költséges folyamatba, ha az ellátási problémákat csupán ideiglenesnek tekintik.

A Techcet szerint a chipgyártáshoz felhasznált neon globális fogyasztása tavaly mintegy 540 tonnát tett ki. Bár a becslések széles skálán mozognak a gyártók neonkészleteinek mennyiségét illetően, Angelo Zino szerint a termelés jelentősen visszaeshet, ha a konfliktus elhúzódik.

A neon ára csaknem 600%-kal emelkedett a Krím félsziget 2014-es orosz elcsatolása óta az Egyesült Államok Nemzetközi Kereskedelmi Bizottságának adatai szerint – írta meg a CNN.