Nem mindennapi felvételek készültek zsákmányukat felfaló cápákról
Hiába voltak óriási tüskéik és tapadtak erőteljesen a tengerfenékhez, a cápák akkor is elbántak velük.
Elképesztő felvételen sikerült rögzíteni, amint néhány cápa épp zsákmányát fogyasztja Ausztrália vizeiben. A beszámoló alapján a videón az látható, ahogy a ragadozók meglehetősen különös prédát, tüskés tengeri sünöket esznek meg gond nélkül. Érdemes hozzátenni, hogy a tengeri sünök számos problémát okoznak Ausztráliában: az egyre melegedő tengerekben elképesztően gyorsan terjeszkednek, és minden útjukba kerülő moszatot, hínárt és gerinctelen állatot elfogyasztanak, sivár pusztákat hagyva maguk után a tengerfenéken.
Hogy megfékezzék pusztításukat, Jeremy Day ökológus és kollégai a tengeri sünöket megevő homárokat kezdték el kutatni. A szakértők számos víz alatti kamerát telepítettek egy homárodú elé, majd tengerisünöket helyeztek a közelébe, hogy megnézzék, hogyan táplálkoznak pontosan ezek a ragadozók – számolt be a 24.hu a The Conversation cikke alapján. Mint kiderült, egy hónap után a tengerisünök nagy része eltűnt, ám a felvételek alapján ez nem a homároknak, hanem a cápáknak volt köszönhető.
A kutatók tanulmánya szerint a homárokat többnyire hidegen hagyták a tüskés állatok: csupán a tengeri sünök 4%-át fogyasztották el, és sok esetben elmentek mellettük, hogy inkább más élelem után kutassanak. A tarajos bikacápákat (Heterodontus galeatus) és az ausztrál bikacápákat (Heterodontus portusjacksonii) viszont nagyon is érdekelték ezek a prédák: a tengerisünök 45%-át felfalták. A szakértők egyébként korábban azt gondolták, hogy a nagyon nagy, 12 centiméternél szélesebb tengerisünöket talán semelyik ragadozó nem képes elfogyasztani.
A videón viszont az látszik, hogy ezek a bikacápák gond nélkül megbirkóznak velük. Hiába voltak óriási tüskéik és tapadtak erőteljesen a tengerfenékhez, a bikacápák akkor is elbántak velük – emelik ki. A kísérlet megmutatta, hogy a homároknak sokkal kisebb szerepük van a tengeri sünök féken tartásában, mint azt korábban hitték. Ez pedig megmagyarázza, hogy a homárok példányszámának növelése miért nem gátolta meg eddig a tüskés állatok terjeszkedését – teszik hozzá.
A kutatás emellett azt is megmutatta, hogy egyes cápák előszeretettel fogyasztják őket, bár Jeremy Day szerint egyelőre kérdéses, ezek a ragadozók mennyire lehetnek képesek aktív szerepet játszani a tengerisünök visszaszorításában. Nemrégiben pedig egy olyan cápáról is beszámoltunk, amely egy elképesztően súlyos sérülést élt túl: azt, hogy felnyársalta egy kardhal. A megtámadott példányra halászok találtak rá Albánia déli partjainál, s lényeges kiemelni: a tudósok korábban még nem találkoztak olyannal, hogy egy cápa egy ehhez hasonló sebesülés után életben maradt volna.