Újabb áttörő sikereket értek el a kvantumtechnológia fejlesztése terén
Tudósoknak először sikerült laboratóriumi körülmények között úgynevezett kvantum tartományfalakat létrehozniuk.
A Chicagói Egyetem kutatói először voltak képesek egy különleges kialakítású kvantumobjektumot tetszés szerint megalkotni, ami lehetővé tette számukra a jelenség részletes elemzését.
Az új felfedezés segíthet megérteni a tudományos közösségnek a még mindig egzotikusnak számító kvantumrészecskék viselkedési mintáit, ezáltal a jövőben sokkal precízebb műszereket fejleszthetnek ki a detektálásukra.
Alacsony hőmérsékletek mellett megállapították, hogy az atomok bizonyos csoportjai tartományokba válnak szét, és az így keletkezett domének közé válaszfalakat húznak fel, amelyek azonban átjárhatók.
Korábbi kísérletek során már láttak hasonló doménfalakat, ám a mostani volt az első alkalom, hogy célzottan elő tudták őket állítani. Kutatók megfigyelték, hogy minden egyes ilyen fal saját kvantumobjektumként viselkedik, függetlenül azon atomok tulajdonságaitól, amelyeket elválasztanak.
A tartományfalak az emergens jelenségnek nevezett osztályba tartoznak, mivel úgy tűnik, hogy egy új fizikai törvényszerűséget követnek, amit annak a ténye szabályoz, hogy sok, együttesen ható részecskékből állnak.
Mint a kvantummechanikában elért legtöbb áttörés esetében, úgy ezen új megfigyelés gyümölcseit is széles körben felhasználhatják, ám attól, hogy tökéletesítsék az alkalmazhatóságukat, még hosszú évtizedekre vagyunk.