Áttörés jöhet a bőrrák kezelésében, mRNS-vakcina és gyógyszer segíthet a leküzdésében
Az oltás minden egyes betegre személyre szabottan, az adott rákos megbetegedés ellen irányul.
Újabb fázisához érkezett a bőrrák elleni kísérleti mRNS-vakcina tesztelése, amely a legjobb esélyt biztosíthatja a kiújulás elleni küzdelemben. A vizsgálatban csaknem ezer ember vesz részt, az eddigi eredmények pedig biztatók.
A vakcinát egy pembrolizumab tartalmú gyógyszerrel együtt adják, és a vizsgálat korábbi részének eredményei azt mutatták, hogy ez a kombináció a melanoma műtéti eltávolítását követő 18 hónap elteltével 44 százalékkal csökkentette a kiújulás vagy a halálozás arányát.
Az mRNS-vakcinák az elmúlt években a koronavírus kapcsán kerültek reflektorfénybe, a bőrrák elleni szérum mögött pedig a Moderna, valamint egy másik gyógyszeripari cég, az MSD áll. A fejlesztésben a covid-oltások kapcsán szerzett tapasztalatok is fontos szerepet játszottak.
Iain Foulkes, a Cancer Research UK kutatási és innovációs ügyvezető igazgatója kiemelte, hogy a hír örömteli, ám továbbra is összetett kihívásokat kell leküzdeni, a vakcinák pedig nem jelentenek kizárólagos megoldást a bőrrák kezelésére.
A melanoma ugyan nem a bőrrák leggyakoribb típusa, ám az Amerikai Rákkutató Társaság szerint ez okozza a legtöbb halálesetet. Az esetszámok pedig folyamatosan emelkednek, ezért minden eddiginél nagyobb szükség van a hatásos kezelésekre – írja az IFL Science.