Attól tart a WHO, nem hatásos a koronavírus elleni védőoltás az új variánsok ellen
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) európai vezetője attól tart, nem hatásos a koronavírus elleni védőoltás az új vírusvariánsokkal szemben.
Az Al Jazeera tudósítása szerint Hans Kluge, a WHO európai igazgatója az AFP megkeresésére azt válaszolta, továbbra is kérdés, hogy a december óta elérhető vakcinák hatásosnak bizonyulnak-e az újonnan megjelent Covid-törzsekkel szemben.
Miután a genomszekvenálásban vezető pozícióban lévő Egyesült Királyság csütörtökön bejelentette, hogy kutatásaik alapján jelenleg 4000 különböző koronavírus-variáns fertőz a világon, Kluge arra kérte az országok vezetőit, fordítsanak nagyobb figyelmet a vírus genetikai kódjainak feltérképezésére.
Több ezer törzs azonosítását hajtották végre eddig világszerte a kutatók, azonban ezeknek csak egy kis része képes arra, hogy valójában észlelhető mértékben megváltoztassák a vírust a British Medical Journal szerint.
„Minden gyártó, többek között a Pfizer-BioNTech, a Moderna és az Oxford-AstraZeneca is folyamatosan dolgozik a védőoltások fejlesztésén, hogy biztosak lehessünk benne, hatásos fellépést biztosítanak az új variánsok ellen” – nyilatkozta Nadhim Zahawi, az Egyesült Királyság vakcinaügyi minisztere. Hozzátette, nem tartja valószínűnek, hogy az oltások jelenlegi formájukban ne működnének az új vírustörzsekkel szemben.
Meghalt az orosz orvos, aki Navalnijt kezelte a mérgezése után
Nem tudjuk egyelőre megmondani, mennyi ideig fog tartani a bolygó teljes lakosságának vakcinával való immunizálása. Sokan, akik megkapták a védőoltást, még csak az első dózisnál tartanak.
A védőoltások beadásának terén jelenleg Izrael a vezető, az Egyesült Arab Emírségek, az Egyesült Királyság, Bahrein, az Egyesült Államok, Spanyolország, Olaszország és Németország követik az élen.
Kluge nyomatékosította a WHO kérését, hogy a gazdag országok mutassanak szolidaritást a szegényebb nemzetekkel szemben. Az EU, Kanada, az Egyesült Királyság és az Egyesült Államok a számukra szükséges mennyiségek 4-9-szeresére adták le megrendeléseiket a vakcinagyártó cégeknek.
A baltimore-i Johns Hopkins Orvostudományi Egyetem által közzétett adatok szerint a SARS-CoV-2 2019-es év végi felbukkanása óta 2.3 millió ember vesztette életét koronavírusos megbetegedésben.