Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
353,11 Ft
Euró
394,71 Ft
Font
468,93 Ft
Bitcoin
62,231 $

Elszálltak az árak, vizsgálatot kezdeményez a Nemzetgazdasági Minisztérium

Arra a megállapításra jutottak, miszerint az érintett kiskereskedelmi láncok magatartása aggályos, az áremelések túlzók.

...svg content...Fotó: Pixabay / Illusztráció
Belföld
Author image

Koós Alexandra

Szerkesztő

A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) szerdai közleményében felidézi: a kötelező akciózás rendszerét az NGM javaslatára a kormány 2023. június 1-jétől vezette be. A kötelező akciózás az online árfigyelő rendszerrel karöltve jelentősen hozzájárult az infláció letöréséhez és visszaszorításához. A Nemzetgazdasági Minisztérium fogyasztóvédelmi szempontból megvizsgálta a helyzetet, majd megállapította, hogy az érintett kiskereskedelmi láncok magatartása aggályos, az áremelések túlzók, ezért szükséges a kiskereskedelmi láncok egyidejű és jelentős áremelésének versenyjogi vizsgálata. Kiemelik: az NGM elkötelezett a magyar családok védelme érdekében, így az adatok alapján kezdeményezi a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) vizsgálatának megkezdését.

Továbbá azt is, hogy a minisztériumhoz tartozó fogyasztóvédelem, illetve a GVH közösen lépjen fel a tisztességtelen vállalkozásokkal szemben. Mint írják, a szabályok betartása, így a családok védelme érdekében a fogyasztóvédelmi hatósági hatáskörben eljáró kormányhivatalok szigorúan léptek fel: közel 3000 üzletet ellenőriztek, és mintegy 650 millió forint összegben szabtak ki bírságot. A kormány az inflációs folyamatokat, valamint a kapcsolódó intézkedésrendszert folyamatosan felülvizsgálta és 2024 júniusában megállapította, hogy a kötelező akciózás elérte célját, ezért 2024. július 1-jétől kivezette az intézkedést, ugyanakkor a kiskereskedelmi üzletek közötti verseny fenntartása érdekében továbbra is működteti az online árfigyelő rendszert – írja az Index az NGM közleménye alapján. Soron kívül A magyar kormánynak nem tetszik, hogy nem folyik be adó a Temu-rendelésekből, komoly lépéseket terveznek

Az online árfigyelő rendszerben napi szinten frissülő áradatok alapján azonban egyértelművé vált, hogy a kötelező akciózás kivezetését követően többek között a finomliszt, a 2,8%-os UHT-tej és a cukor fogyasztói ára tekintetében a legnagyobb kiskereskedelmi láncok egyidejű és jelentős áremelést hajtottak végre. A gyártói márkás finomliszt árát átlagosan közel 80%-kal drágították a legnagyobb kiskereskedelmi láncok, de egyes üzleteknél valamely lisztek esetében több mint 100%-os áremelés is volt. Az ugyancsak gyártói márkás tej árát átlagosan mintegy 45%-kal ugrott meg, míg a gyártói márkás kristálycukor árát átlagosan több mint 25%-kal növelték. Továbbá a saját márkás termékek árait is – bár kisebb mértékben – ugyancsak jelentősen, mindhárom terméktípus esetében átlagosan 30%-kal emelték – derül ki a tájékoztatóból.

Emellett korábban arról is beszámoltunk, hogy továbbra is óvatosan költenek a magyarok, a Temu viszont nálunk is tarol. A fogyasztás növelése helyett inkább a megtakarítások visszaépítésére fókuszálnak sokan, mellette egyre nagyobb szerepet kap a külföldi online kereskedelem, míg mások számára a lakásvásárlás a cél. Ebben a cikkben pedig arra tértünk ki, hogy fontos bejelentést tett az egyik kereskedelmi lánc, ezt érdemes tudni: csütörtökönként nő meg igazán boltjaik forgalma, most elárulták, mi az oka. Mindemellett azt is megírtuk, hogy a szélsőséges időjárási események miatt egyre drágább lesz az élelmiszer. Spanyolországban a súlyos aszályok 40%-kal csökkentették az olívaolaj-termést, ami az amerikai piacon 27%-os áremelkedéshez vezetett.