Áprilisra jelentősen enyhülhet a koronavírus-járvány
A Johns Hopkins Orvosi Egyetem sebészprofesszora, dr. Marty Makary szerint tavaszra már eltűnhet a koronavírus-járvány a Föld színéről.
A The Wall Street Journal napilapnak adott pénteki interjújában Makary elmondta, az Egyesült Államokban már elérték a nyájimmunitást, hiszen becslései alapján 6,5-ször többen kaphatták el a fertőzést, mint ami a hivatalos adatokban szerepel – adta hírül a Newsweek.
Ha ezekhez az adatokhoz hozzávesszük az amerikai állampolgárok azon 15 százalékát, akik már megkapták a vakcinát, akkor a szakorvos számításai szerint tavaszra visszatérhet az ország a normális kerékvágásba. A nyájimmunitás a pandémia kitörése óta foglalkoztatja a tudósokat, egyben elég sok ellentmondásos hipotézist és teóriát szült a szakembereknél, megosztva a tudományos társadalmat.
A pandémia alatt több politikus és orvos is felvetette, sokkal jobb ötlet lenne, ha a vírust hagynák szabadon terjedni az egészséges felnőtt lakosság között, ezáltal természetes védelem jöhetne létre a kórokozóval szemben, így csak az idősebbeket kellene távol tartani a fiatalabbaktól a nyájimmunitás kialakulásáig.
Az ötletet az epidemiológusok és infektológusok zöme elvetette, mondván ezzel emberi életeket kockáztathatnának. Makary úgy gondolja, a nyájimmunitásról azért mondtak le sokan, mert kevés adat állt rendelkezésükre, azonban az esetszámok csökkenése azt mutatja, mégiscsak releváns megoldás lehetett volna az eljárás alkalmazása.
„A január 8. óta tartó rohamos csökkenést kizárólag a nyájimmunitással lehet magyarázni, hiszen az emberek viselkedése és szokásai nem változtak meg egyik pillanatról a másikra, mivel ugyanúgy utaztak a karácsonyi szezon alatt. A vakcinák egészen biztosan nem járultak hozzá a visszaeséshez, mivel az oltási program csupán január végén indult be igazán” – mondta Makary.
A professzor hangsúlyozta, az elmúlt hat hétben 76 százalékos csökkenés történt a napi esetszámokban, amit kizárólag vakcinákkal képtelenség magyarázni, véleménye szerint természetes immunitásról van szó, mivel az USA lakosságának 50 százaléka már áteshetett a fertőzésen.