Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
361,94 Ft
Euró
400,10 Ft
Font
480,49 Ft
Bitcoin
61,748 $

Antidepresszáns gyógyíthatja a legagresszívebb és leghalálosabb agydaganatot

Még rengeteg vizsgálatra van szükség, amíg megkezdődhet a készítménnyel történő kezelés, de az eredmények reménykeltőek.

...svg content...Fotó: Unsplash / Illusztráció
Orvostudomány
Author image

Koós Alexandra

Szerkesztő

A legagresszívebb és leghalálosabb agyrák, a glioblastoma növekedését emberi szövetmintákban és élő egerekben is hatékonyan gátolta egy, az Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatala (FDA) által jóváhagyott antidepresszáns – áll a beszámolóban. A Nature Medicine szaklapban közzétett kutatás során összesen 132 gyógyszert teszteltek 27 glioblastomában szenvedő beteg szövetén. A szakértők meglepő módon azt találták, hogy néhány antidepresszáns képes hatékonyan gátolni a rákos sejtek növekedését.

Ezek közül is kiemelkedett a vortioxetin elnevezésű szerotonin modulátor – hangsúlyozzák. Michael Weller, a Zürichi Egyetemi Kórház neurológusa szerint a vortioxetin előnye, hogy biztonságos és nagyon olcsó, összetevői révén pedig képes aktiválni egy olyan reakciósorozatot, amely által meg lehet állítani a sejtosztódást (ez alapvetően a rák növekedésének és terjedésének elsődleges módja). Az emberi szöveteken való tesztelés és a számítógépes szimulációk után egereken is bevetették a kezelést. Soron kívül Fogdából hívta össze Óbuda alakuló ülését Kiss László

Az eredmények pedig azt mutatták, hogy 38 nappal a glioblastomás daganatok beültetése után a vortioxetinnel kezelt csoportban szignifikánsan kisebb volt a tumornövekedés és az invazivitás, mint a többi esetben – számolt be a 24.hu a Science Alert cikke alapján. Kiemelik: a vortioxetin-csoport túlélési aránya 20-30%-kal meghaladta a kemoterápiás kezelést kapó csoportokét, ráadásul nem csak rövid, hanem hosszú távon is.

A kutatók ugyanakkor azt is megjegyezték, hogy még rengeteg vizsgálatot kell lefolytatniuk, amíg megkezdődhet a készítménnyel történő kezelés, illetve azt is jelezték, hogy egyelőre nem tekinthető gyógymódnak, így óva intettek az „otthoni terápiától”. De korábban arról is beszámoltunk, hogy áttörés jöhet a legagresszívabb agydaganat kezelésében, főszerepben a nanotechnológia: közvetlenül a tumorsejteket tudják megcélozni, ami eddig lehetetlen volt. A részletekről itt írtunk.

Mindemellett arra is kitértünk, hogy egy kutatás szerint a szemeteshez hasonlóan az agyat is üríteni kell, főleg idősebb korban. Az agy hulladéktisztítási folyamata időskorban le szokott lassulni, ha pedig ez bekövetkezik, fogékonyabbak lehetünk a neurológiai betegségekre. Ám a témával foglalkozó tanulmány jó hírrel is szolgált.