Antibiotikum-hiány van Európában, az orvosok egyre jobban aggódnak
Franciaország egészségügyi szolgálata szerint ez az állapot márciusig is kitarthat, és egész Európát érintheti.
A különböző országokból származó adatok alapján az amoxicillin, a cefalosporinok és más, széles körben használt antibiotikumok is hiánycikknek számítanak Európában, ami jelentős aggodalmat kelt az orvosok és a tisztviselők körében.
Ennek hátterében több dolog is állhat, mint például az, hogy a covid idején bevezetett korlátozások feloldása után megnőtt a kereslet, mivel többen betegednek meg, emellett a gyártók az összetevők és a csomagolás szállításában is késedelemmel szembesülnek, részben a kínai lezárások miatt.
A Sandoz, a Novartis AG svájci gyógyszergyártó generikus üzletága közölte, hogy késik a megrendelések teljesítésével, ugyanis nem tudja beszerezni az összes szükséges csomagolóanyagot, míg a Centrient Pharmaceuticals Netherlandsnek az energiaárak okoznak gondot.
Az antibiotikum-gyártó vállalat arról számolt be, miszerint csökkentette egy kulcsfontosságú összetevő gyártását, mert nem tudja eléggé megemelni az árakat a növekvő villamosenergia-költségek ellensúlyozásához – számolt be a The Wall Street Journal.
A probléma márciusig is fennállhat
Remi Salomon, a párizsi Necker-Enfants Malades Kórház gyermekorvosa elárulta, mennyire aggódnak, ugyanis azt hallották, hogy a hiány három vagy négy hónapig is eltarthat, ezért jelenleg olyan irányelveket készítenek, amelyek rövidebb antibiotikum kúrákat javasolnak.
Ennek célja, hogy a készleteket valamekkora mértékben meg tudják őrizni, ám Salomon attól tart, hogy a kezelés időtartamának korlátozása azt is jelentheti, hogy lesznek, akik nem gyógyulnak fel a fertőzésükből.
Az Európai Gyógyszerügynökség bejelentette, hogy vizsgálja az amoxicillin-hiányt, és külön fókuszcsoport dolgozik az okok megértésén, valamint a hatás enyhítését célzó intézkedések mérlegelésén. Franciaország egészségügyi szolgálata szerint a hiány márciusig is kitarthat, és egész Európát érintheti.