Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Lencsevégre kapták, amint egy csillag antianyag-sugarakat lövell ki az univerzumba

Az objektum mindössze 16 kilométer átmérőjű, ám akkora űrbéli struktúrákat képes létrehozni, hogy akár több ezer fényév távolságból is láthatjuk.

...svg content...Pixabay
Világűr
Author image

Kulcsár Péter

Szerkesztő
TÉMÁK

A NASA Chandra röntgenobszervatóriumának legújabb képén egy összeomló csillagból kiáramló, 40 billió kilométer hosszú, anyagból és antianyagból álló, gigantikus röntgensugár látható.

A sugárnyaláb forrása nem más, mint egy, a Földtől 1 600 fényévre található, kisebb méretű pulzár, ami gyakorlatilag egy halott csillag maradványa, ami eszméletlen sebességgel képes forogni a világűrben: másodpercenként háromszor pördül meg saját tengelye körül, miközben nagyjából óránként egymillió kilométert tesz meg az univerzumban. Soron kívül Változékony idő vár ránk pénteken, havas esőre is van kilátás

Tudósok abban reménykednek, hogy a hatalmas röntgensugár révén választ kaphatnak a csillagászat egyik legégetőbb kérdésére: vajon miért dúskál az anyag ellentétének számító antianyagban a Tejútrendszer?

Bár kutatók elméletben tisztában vannak vele, mi is az antianyag, még egyszer sem tudták bebizonyítani, hogyan kerülhetett a galaxisunkba. A Stanford Egyetem asztronómusai, Martjin de Vries és Roger Romani viszont úgy gondolják, megtalálták a titok nyitját: a pozitronok, az elektronok antianyag-megfelelői, a Chandra-obszervatórium által rögzített objektumokhoz hasonló, gyorsan forgó pulzárok által létrehozott energiamezőkből származhatnak.

Ez szöges ellentétben áll az uralkodó hipotézisekkel, amelyek szerint a pozitronok általában nehezen szivárognak ki a pulzárokból, és ezért nem magyarázhatják az antianyag elterjedését a galaxisunkban.

Elképesztő, hogy egy mindössze tizenhat kilométer átmérőjű pulzár akkora struktúrát tud létrehozni, hogy több ezer fényév távolságból is láthatjuk. Hogy perspektívába helyezzük: ha a sugárnyaláb New Yorktól Los Angelesig húzódna, a pulzár körülbelül százszor kisebb lenne, mint a szabad szemmel látható legkisebb tárgy” – magyarázta de Vries.