Antarktisz – a kontinens, ahova a koronavírus-járvány még nem tette be a lábát
Habár a COVID-19 járvány jelenleg végigsöpör az egész világon, van még egy szeglete a Földnek, ahova nem sikerült betennie a lábát a kórnak.
Egyelőre úgy tűnik, hogy az Antarktisz az egyetlen kontinens, amely még nem regisztrált egyetlen esetet sem, míg a Worldometrics.info adatai szerint világszerte már több, mint 500.000 fertőzött és 33.000 haláleset köthető a COVID-19 vírushoz.
Stijn Thoolen, az Európai Űrügynökség 29 éves kutatója, aki az antarktiszi Concordia állomás kutatócsoportjának tagja az ABC News-nak elmondta, hogy a Föld legdélibb pontján teljesen más az élet, mint máshol. Kiemelte a koronavírus-járványra utalva, hogy a világ többi részéről érkező szomorú hírek miatt még különösebben érzi magát a helyen, mint egyébként.
Thoolen egy olyan, 12 emberes kutatócsapat tagja, amely különböző orvosi és biológiai kísérleteket végez az időjárásra vonatkozóan. A szakember elmondta, hogy néhány kollegája – különösen azok, akik Olaszországból vagy Franciaországból érkeztek – nagyon nehéz időszakot élnek át így, hogy távol vannak az otthonuktól, miközben országukban az egyik legrosszabb a helyzet a koronavírus kapcsán.
„Néha nagyon meggondolatlanok vagyunk”, mondta Thoolen, aki pontosította, mit is ért ezalatt: „Arra gondolok, hogy mindig jól szórakozunk, amikor felöltözhetünk szombat estére, vagy megünnepelhetünk egy második karácsonyt, csak azért mert megtehetjük.”
Folyamatosan tartja a kapcsolatot a családjával és a barátaival, akik poénosan mindig tippeket kérnek tőle, hogy milyen az igazán hatékony önkéntes izoláció, amit egyébként kifejezetten ajánlanak az egészségügyi szervezetek, hogy csökkentség a vírus okozta krízis mértékét.
Olaszország a halálos áldozatok tekintetében már jóval megelőzte a vírus származási helyének számító Kínát, és a vírus újabb epicentrumává vált, jelenleg több mint 97 000 regisztrált fertőzöttnél és 10 ezret meghaladó elhunytnál járnak a COVID-19 következtében. A kormányok folyamatosan karanténokat, leállásokat, önkéntes izolációs intézkedéseket rendelnek el, azonban a logisztikai és gazdasági veszélyek miatt többen amiatt aggódnak, hogy néhány alapvető termékből hiány alakulhat ki a jövőben.